Vlna prepúšťania v technologickom sektore pokračuje: Dell sa zbaví tisícok zamestnancov

Americká počítačová spoločnosť Dell Technologies celosvetovo prepustí 6650 ľudí, čo je zhruba päť percent zamestnancov. Podnik čelí prepadu dopytu po osobných počítačoch a stal sa tak ďalšou z radu technologických firiem, ktoré sa zbavujú tisícok zamestnancov. S odvolaním sa na interné oznámenie prevádzkového riaditeľa o tom informuje agentúra Bloomberg.

Spoločnosť zažíva podmienky na trhu, ktoré „sa naďalej zhoršujú s neistou budúcnosťou“, napísal prevádzkový riaditeľ Jeff Clarke v správe.

Po boome počítačov v ére pandémie zaznamenal Dell a ďalší výrobcovia hardvéru pokles dopytu. Analytická spoločnosť IDC uviedla, že odbyt osobných počítačov vlani vo štvrtom štvrťroku podľa predbežných údajov prudko klesol. Medzi veľkými spoločnosťami zaznamenal najväčší pokles práve Dell, ktorému sa predaje podľa IDC medziročne znížili o 37 percent. Dell generuje asi 55 percent svojich príjmov z počítačov.

Doterajšie škrty nestačia

Prevádzkový riaditeľ Clarke zamestnancom oznámil, že predchádzajúce opatrenia na zníženie nákladov, ktoré zahŕňali pozastavenie náboru a obmedzenie cestovania, už nestačia. Reorganizácia oddelení spolu so znižovaním počtu pracovných miest podnik vníma ako príležitosť na zvýšenie efektivity.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Prepúšťanie v posledných mesiacoch zasiahlo technologický sektor veľmi silno a dotklo sa aj mnohých konkurentov Dellu. Spoločnosť HP, ktorá má podobnú expozíciu na trh s osobnými počítačmi, v novembri oznámila zníženie stavov až o 6000 zamestnancov.

Firmy Cisco Systems a International Business Machines (IBM) obe uviedli, že prepustia asi 4000 pracovníkov. Technologický sektor vlani oznámil plány na zrušenie asi 97 171 pracovných miest, čo je o 649 percent viac ako v roku predchádzajúcom, uviedla poradenská firma Challenger, Grey & Christmas.

Viac o téme: Dell, hromadné prepúšťanie, osobné počítače, personálne otázky

Súvisiace články

Aktuálne správy