Technologický gigant v problémoch: Tisícky zamestnancov vyhlásili štrajk, žiadajú vyššie platy!

Kým v Európe vyzerá všetko v najlepšom poriadku, v Južnej Kórei vládne štrajk. Spoločnosť Samsung Electronics sa nevie dohodnúť s odborármi, ktorí nie sú spokojní.

Spoločnosť Samsung Electronics má sídlo v Južnej Kórei, kde sa vyrába množstvo elektroniky vyvážanej do celého sveta. V čase, keď na Slovensko prichádzajú nové mobilné telefóny, na druhom konci sveta panuje štrajk. Informuje o tom The Wall Street Journal.

Odborári spoločnosti Samsung Electronics sa rozhodli začať v Južnej Kórei časovo neobmedzený štrajk a dôraznejšie presadzujú svoje požiadavky týkajúce sa miezd a pracovných podmienok.

Tisícky zamestnancov nepracujú a štrajkujú

Odborový zväz, ktorý má 30 000 členov a ktorý predstavuje takmer štvrtinu zamestnancov spoločnosti, uviedol, že od pondelka štrajkuje v celej krajine približne 6 500 pracovníkov. Ani to ale nedokázalo priviesť vedenie k rokovaciemu stolu.

Firma zatiaľ nehlásila žiadne bezprostredné narušenie výroby. „Spoločnosť Samsung Electronics zabezpečí, aby nedošlo k žiadnemu narušeniu výrobných liniek. Spoločnosť je naďalej odhodlaná zapojiť sa do rokovaní s odbormi v dobrej viere,“ uviedla vo svojom vyhlásení.

Používate produkty značky Samsung?

Odbory plánujú predĺžiť protestnú akciu, aby napokon prinútili vedenie k rokovanie, keďže štrajk ovplyvňuje montážne linky. Členovia odborov totiž boli vyzvaní, aby sa nevracali do práce, kým odbory nezmenia svoje rozhodnutie.

Vedenie spoločnosti Samsung a odboroví lídri od januára stále rokujú o mzdách, avšak ani po dlhých mesiacoch nedosiahli dohodu. Medzi požiadavkami odborov bol napríklad jeden deň dovolenky navyše pri príležitosti dňa založenia odborov, priemerné zvýšenie miezd o 3,5 % pre všetkých členov odborov a zmena (podľa odborov) nespravodlivého systému odmeňovania.

Spomínaný niekoľkodňový štrajk mal negatívny dopad aj na akcie spoločnosti Samsung. Tie po stredajšom kroku odborov klesli o 0,3 %, čím stratili pôdu pod nohami po štyroch po sebe nasledujúcich obdobiach rastu.

Viac o téme: mobilné telefóny , odbory , Samsung , Samsung Electronics , štrajk , výroba

Súvisiace články

Aktuálne správy