Takmer štyri desiatky čínskych technologických firiem sa dostalo v USA na čiernu listinu

Americké ministerstvo obchodu vo štvrtok zaradilo na čiernu listinu 36 čínskych spoločností vrátane popredných výrobcov pokročilých čipov. Tým výrazne obmedzilo ich prístup k americkým technológiám.

Cieľom tohto kroku, ktorý zahŕňa výrobcu polovodičov Cambricon, výrobcu pamäťových čipov YMTC a ďalších kľúčových hráčov v odvetví, je obmedziť „snahy Číny o získanie a využitie pokročilých technológií vrátane umelej inteligencie (AI) na modernizáciu armády a porušovanie ľudských práv,“ uviedlo ministerstvo obchodu.

Špeciálna licencia

Zaradenie spoločností na čiernu listinu bráni americkým firmám uzatvárať s nimi kontrakty a dodávať im komponenty bez špeciálnej licencie, ktorú je ťažké získať. Je tak pre ne takmer nemožné získať legálne priamo alebo nepriamo technológie z USA, teda aj  technológie vyrobené inde vo svete, ak obsahujú americké súčiastky. To obmedzuje ich výrobný potenciál.

Z 36 firiem je 21 zapojených do výskumu a dizajnu, marketingu a predaja čipov umelej inteligencie s úzkymi väzbami na čínsky obranný sektor. Sedem z nich súvisí so snahou čínskej armády vyvinúť hypersonické a balistické raketové systémy.

Viac o téme: Čína , čipy , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy