Federálny sudca v Kalifornii odmietol vyhovieť žiadosti spoločnosti Google zo skupiny Alphabet, aby zamietol hromadnú žalobu na ochranu súkromia. Používatelia tvrdia, že firma zhromažďuje osobné údaje z mobilných telefónov ľudí aj po tom, čo súhlas so sledovaním tlačidlom vypli. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters. Prípad tak zrejme v auguste dospeje k prejednaniu súdom.
Užívatelia mobilných zariadení vinia Google z narušenia súkromia a porušenia kalifornského zákona proti neoprávnenému podvodnému prístupu k počítaču tým, že bez súhlasu zachytáva a ukladá ich osobnú históriu prehliadania.
Sudca Richard Seeborg z federálneho súdu v San Franciscu odmietol argumenty, že spoločnosť prevádzkujúca vyhľadávač dostatočne zverejnila, ako funguje jej nastavenie aktivity na webe a v aplikáciách, a že užívatelia so sledovaním súhlasili. Spoločnosť Google tiež argumentovala tým, že jej základná evidencia „nikomu neškodí“.
Vo štvrtkovom dvadsaťstranovom rozhodnutí Seeborg uviedol, že užívatelia môžu považovať konanie spoločnosti Google za „vysoko urážlivé“, pretože spoločnosť zhromažďovala údaje napriek tomu, že sa stretla s obavami viacerých zamestnancov a vedela, že informácie poskytnuté užívateľom sú nejednoznačné.
Google a Alphabet v posledných mesiacoch a rokoch čelia viacerým súdnym sporom
Google a jeho materská spoločnosť v posledných mesiacoch a rokoch čelia viacerým súdnym sporom. Americké ministerstvo spravodlivosti na jeseň podalo návrh, aby Google predal svoj prehliadač Chrome, obmedzil uprednostňovanie svojho vyhľadávača v systéme Android alebo bezplatne zdieľal s konkurenciou údaje, ktoré o užívateľoch zhromažďuje. Na dodržiavanie požiadaviek by dohliadal päťčlenný výbor menovaný súdom a platený z peňazí firmy. Ak by súd návrhu vyhovel, bude to znamenať, že Google bude v najbližších desiatich rokoch čeliť prísnej regulácii.