Prvá česká 3D nanotlačiareň dokáže vyrobiť mikroimplantáty pre biomedicínu

Prvú českú 3D nanotlačiareň, ktorá dokáže vyrábať predmety s detailmi menšími ako 100 nanometrov, predstavila na konferencii o 3D nanotlači v Lelekoviciach na Brniansku spoločnosť IQS nano. Zariadenie spoločnosť vyvinula v spolupráci s Ústavom prístrojovej techniky Akadémie vied ČR.

Detaily predmetov môžu byť menšie ako 100 nanometrov, čo znamená 10 000-krát menšie, ako je hrúbka ľudského vlasu. Tlačový systém IQnano3D dokáže vytvoriť predmety tvorené takzvanými mikroskopickými lešeniami. Napríklad zvyčajne pevné a krehké keramické materiály sa v prípade výroby touto metódou stávajú ohybnými a extrémne ľahkými, pretože až 90 percent ich objemu môže tvoriť vzduch. To umožňuje vývoj pokročilých materiálov využiteľných napríklad pri výrobe zariadení pre vesmírne lety či výskumy.

„V biomedicíne možno pomocou tejto technológie vyvíjať nové typy mikroimplantátov na liečbu poranení, ako sú napríklad poranenia nervov. Technológiu možno uplatniť napríklad tiež pri vývoji syntetických modelov tkanív a orgánov alebo náplastí so systémom mikroskopických ihiel, ktorých aplikácia bude bezbolestná, navyše umožňujúca riadené uvoľňovanie liečivej látky,“ uviedol konateľ spoločnosti a spoluautor prístroja Milan Matějka.

Využitie 3D nanotlače je možné aj v optike, energetike a ďalších odboroch. „Na vývoji precízneho 3D tlačového systému IQnano3D pracoval náš expertný tím s kolegami z akademickej sféry takmer osem rokov. Verím, že uvedením nášho systému na trh prinášame revolučné riešenie pre pokročilý výskum a vývoj v mnohých priemyselných odvetviach,“ dodal Matejka.

Fira IQS nano je členom výskumnej a výrobnej organizácie IQS Group, ktorá sa na nanoštruktúry zameriava.

Viac o téme: 3D tlač , biomedicína , implantáty , tlačiarne , veda výskum inovácie

Súvisiace články

Aktuálne správy