Pauza vo vývoji umelej inteligencie podľa Gatesa problémy nevyrieši

Pauza vo vývoji umelej inteligencie (AI) nastupujúce problémy nevyrieši. Agentúre Reuters to povedal spoluzakladateľ americkej softvérovej spoločnosti Microsoft Bill Gates. Komentoval tak otvorený list, ktorý rozvíril debatu o budúcnosti umelej inteligencie. Microsoft je v tejto oblasti jednou z vedúcich firiem.

„Nemyslím si, že požiadať jednu konkrétnu skupinu, aby prestala, problémy vyrieši,“ povedal Gates. „Je zrejmé, že tieto veci majú obrovské výhody …čo musíme urobiť, je identifikovať zložité oblasti,“ domnieva sa. Lepšie by podľa neho bolo zamerať sa na to, ako AI čo najlepšie využiť.

Viac ako 1000 odborníkov na umelú inteligenciu spolu s šéfom podnikov Tesla a Twitter Elonom Muskom zverejnilo pred pár dňami list, v ktorom požadovali urgentnú pauzu vo vývoji systémov, ktoré sú výkonnejšie ako nový chatovací systém GPT-4. Za ním stojí skupina OpenAI sponzorovaná práve Microsoftom. GPT-4 okrem iného dokáže viesť ľudskú konverzáciu, skladať pesničky a zhŕňať dlhé dokumenty.

Terajší komentár je Gatesov prvý po zverejnení listu. Spoluzakladateľ Microsoftu bol vždy odhodlaný priaznivec umelej inteligencie. Považuje ju za rovnakú revolúciu ako internet alebo mobilné telefóny. V príspevku na blogu z 21. marca s názvom „Začal vek umelej inteligencie“ napísal deň pred zverejnením otvoreného listu, že umelá inteligencia by sa podľa neho mala používať tak, aby obmedzila niektoré najväčšie nerovnosti vo svete.

V rozhovore s Reuters Gates tiež povedal, že prípadná pauza vo vývoji by sa ťažko vymáhala. „Naozaj nechápem, kto by podľa nich mohol prestať, a či by každá krajina na svete súhlasila s tým, že prestane, a prečo prestať,“ povedal. „Ale v tejto oblasti existuje veľa rôznych názorov,“ dodal muž, ktorý teraz väčšinu svojho času venuje dobročinnej nadácii Billa a Melindy Gatesových.

Viac o téme: Bill Gates , ChatGPT , Microsoft , OpenAI , umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy