Návštevnosť najväčších slovenských webov v úvode roka rástla

, Redakcia

Slovenské weby boli v prvom mesiaci tohto roka prevažne v zelených číslach. Rast opäť vykázala návštevnosť väčšiny z prvej pätnástky najväčších webov, po troch mesiacoch poklesu sa k rastu vrátila aj celková návštevnosť webov v meraní IABmonitor. Pohybov sme sa dočkali aj v prvej trojke najnavštevovanejších webov, kde sa na pozícii dvojky usadil zoznam.sk a na tretiu priečku zosunul sme.sk. Trhu pritom naďalej dominuje web aktuality.sk a jeho prevádzkovateľ Ringier Slovakia.

Z prvej pätnástky najnavštevovanejších slovenských webov v januári vykázalo pokles unikátnych používateľov iba päť. Zvyšných desať webov vykazovalo oproti decembru naopak zväčša solídne rasty, v štyroch prípadoch dokonca dvojciferné.

Podpísalo sa to aj na celkovej návštevnosti slovenských webov zapojených do merania IABmonitor. Viac ako 90 kľúčových domén slovenského internetu totiž po troch mesiacoch medzimesačného poklesu v januári napokon opäť vykázalo mierny rast počtu unikátnych používateľov o 0,6 % na 4,14 milióna, pričom počet zobrazených stránok vzrástol o viac ako desatinu na 1,98 miliardy.

Hoci po sérii znižovania celkového počtu návštevníkov slovenských webov ide o pozitívnu správu, v medziročnom porovnaní to stále príliš pozitívne nevyzerá. Počet unikátnych návštevníkov sa totiž oproti vlaňajšiemu januáru prepadol o vyše 11 % a počet zobrazení stránok až o takmer 15 %.

Výmena pozícií v prvej trojke

Medzi najväčšími slovenskými webmi naďalej dominuje web aktuality.sk, ktorého návštevnosť sa v januári zvýšila o 2,4 % na 2,83 milióna unikátnych používateľov. Z prvej trojky však najvýraznejší medzimesačný nárast návštevnosti zaznamenal web zoznam.sk, a to o 7,4 % na 2,72 milióna unikátnych používateľov. To ho zároveň posunulo na druhú priečku najväčších slovenských webov, z ktorej na tretie miesto naopak zostúpil web sme.sk. Ten v januári vykázal nárast počtu používateľov o 1,3 % na 2,59 milióna.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Na nasledujúcich priečkach žiadne výraznejšie zmeny v januári nenastali. Za prvou trojkou nasledovali rovnako ako v decembri podľa počtu unikátnych návštevníkov pluska.sk, pravda.sk a cas.sk. Z nich vykázal pokles návštevnosti iba web denníka Pravda, aj to iba mierny o 0,7 %.

Zaujímavé veci sa však diali v ďalšom poradí od siedmej priečky, kde sa poradie takmer kompletne premiešalo. Najväčšími skokanmi s dvojcifernými nárastmi návštevnosti boli v januári weby startitup.sk, ktorý sa posunul o štyri priečky na siedme miesto a dnes24.sk, ktorý šiel rovnako o štyri priečky nahor na deviatu pozíciu.

Do prvej pätnástky sa prebojoval web azet.sk s vôbec najvyšším nárastom návštevnosti o takmer 18 %, čo ho posunulo na 13. miesto. Pozíciu si vylepšil tiež web topky.sk. Pri takmer 7-percentnom náraste návštevnosti sa posunul z decembrovej desiatej na aktuálnu ôsmu priečku.

Naopak, najväčší pokles návštevnosti a zároveň aj najväčší zosun v rebríčku najväčších slovenských webov v januári vykázali webnoviny.sk. Medzimesačné zníženie počtu unikátnych používateľov o takmer 7 % zároveň znamenalo pokles o štyri priečky na 11. miesto. Po vianočnej sezóne naďalej oslabuje aj návštevnosť cenového porovnávača heureka.sk, tentokrát o vyše 5 %, čo znamenalo zosun o tri priečky na 12. miesto.

V januári sa nedarilo ani spravodajským webom hnonline.sk a dobrenoviny.sk. Oba vykázali oproti decembru pokles počtu unikátnych používateľov, čo v ich prípade znamenalo zosun v rebríčku top 15 slovenských webov zhodne o dve priečky na 10., resp. 14. miesto.

Top prevádzkovatelia si držia pozície

Na čele rebríčka najväčších prevádzkovateľov slovenských webov zostáva všetko po starom. Na trhu naďalej dominuje prevádzkovateľ webu aktuality.sk Ringier Slovakia, ktorého weby v januári zaznamenali takmer 3,14 milióna unikátnych používateľov, čo znamenalo medzimesačný nárast o 2,9 %.

Druhým najväčším prevádzkovateľom webov na Slovensku zostáva News And Media Holding (pluska.sk) s nárastom návštevnosti o 1,6 % na 2,96 milióna používateľov. Najväčší nárast z prvej trojky však zaknihoval tretí Zoznam (zoznam.sk, topky.sk), ktorého weby vykázali v prvom mesiaci tohto roka zvýšenie počtu unikátnych používateľov o 4,6 % na 2,89 milióna.

Za Zoznamom nasledovali v rebríčku najväčších prevádzkovateľov webov na Slovensku bez zmeny oproti decembru štvrtý Petit Press (sme.sk), piaty Startitup a šiesty OUR MEDIA SR (pravda.sk).

Najväčší pohyb v top 10 najväčších prevádzkovateľov podľa počtu unikátnych návštevníkov bol pritom v januári ústup agentúry SITA (webnoviny.sk) zo svojich decembrových pozícií, keď klesla o tri priečky na aktuálne 10. miesto. To zároveň znamenalo posun trojice MAFRA Slovakia (hnonline.sk), FPD Media (cas.sk) a MARKIZA - SLOVAKIA (tvnoviny.sk, markiza.sk) zhodne o jednu priečku nahor na siedme až deviate miesto.

IABmonitor je meraním návštevnosti reklamných internetových médií. Projekt bol oficiálne spustený v januári 2007. Zadávateľom výskumu je IAB Slovakia a realizátorom projektu je spoločnosť Gemius Slovakia. Do merania je v súčasnosti zapojených viac ako 90 slovenských domén.

Poznámka: Prevádzkovateľom webu oPeniazoch.sk je spoločnosť Zoznam.

Viac o téme: IABmonitor, médiá, návštevnosť webu, zoznam.sk

Súvisiace články

Aktuálne správy