Musk naznačil, že mieni spoplatniť všetkým užívateľom prístup k sociálnej sieti X

Miliardár Elon Musk naznačil, že mieni spoplatniť všetkým užívateľom prístup k sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter. Je to podľa neho jediná možnosť, ako sa zbaviť takzvaných topánok a rovnako falošných účtov na tejto sieti. Majiteľ Twitteru to podľa BBC uviedol v rozhovore s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Nie je ale jasné, či to z Muskovej strany nebola len poznámka na okraj, alebo či išlo o signál, že takýto plán je v príprave.

„Prechádzame na to, že sa za používanie systému budú platiť malé mesačné poplatky,“ povedal Musk. Ten riadia okrem iného aj firmy Tesla alebo SpaceX.Musk sa od vlaňajšieho prevzatia Twitteru snaží motivovať užívateľov, aby platili za rozšírenú službu, ktorá sa teraz nazýva X Premium. Platiaci užívatelia môžu využívať viac funkcií, napríklad môžu písať dlhšie príspevky a sú na sieti viac vidieť. Prístup k základným funkciám ale majú všetci užívatelia zadarmo.

Podľa BBC je zrejmé, že podnik má na spoplatnení užívania finančný záujem. Musk hovorí, že službu chce spoplatniť aj kvôli topánkam.Služba X Premium stojí v Spojených štátoch v súčasnosti osem dolárov (183 Kč) mesačne. Cena sa líši podľa toho, v ktorej krajine sa predplatiteľ nachádza.

Šéf a vlastník spoločnosti Twitter Elon Musk. Foto: SITA/AP

Musk tiež uviedol, že hľadá pre užívateľov lacnejšie možnosti. „Chystáme sa prísť s nižšou cenou. Chceme, aby to bola len malá suma, „povedal Musk. „Je to na dlhšiu diskusiu, ale podľa môjho názoru je to vlastne jediná obrana proti obrovským armádam topánok,“ dodal.Podľa kritikov je možné, že zavedením platenej brány môže X prísť o veľkú časť svojich užívateľov. To by mohlo firme znížiť príjmy z reklamy, ktoré v súčasnosti tvoria absolútnu väčšinu príjmov spoločnosti.

Musk je v súčasnosti najbohatším človekom na svete

Musk sa označuje za zástancov absolútnej slobody slova, niektorí kritici však jeho prístup považujú za nezodpovedný. Existujú výskumy, podľa ktorých sa na sieti X po jej prevzatí Muskom zvýšil počet nenávistných komentárov, a niektoré vlády sieť vinia, že dostatočne nereguluje svoj obsah.Musk je v súčasnosti najbohatším človekom na svete. Podľa indexu miliardárov, ktorý zostavuje agentúra Bloomberg, dosahuje aktuálna hodnota jeho majetku 243 miliárd dolárov (zhruba 5,6 bilióna Kč).

Viac o téme: Elon Musk, Musk, poplatky, sociálne siete, Twitter, užívatelia, X

Súvisiace články

Aktuálne správy