Jeden sen o dobývaní vesmíru sa rozplynul. Raketová firma britského miliardára po neúspešnej misii končí (foto)

, Redakcia

Britský miliardár a vlastník spoločnosti Virgin Richard Branson sa minimálne na istý čas musí so svojou víziou vysielania satelitov do kozmu rozlúčiť. Jeho vesmírna firma Virgin Orbit totiž po poslednej neúspešnej misii končí.

V januári tohto roka sa Sir Richard Branson chystal v Spojenom kráľovstve prepísať históriu kozmických letov. V pláne bolo totiž vôbec prvé vypustenie satelitu na obežnú dráhu priamo z britských ostrovov. Pokus však nebol úspešný.

Lietadlo Boeing 747 so špecifickým menom Cosmic Girl malo za úlohu vyniesť v podvese raketu so satelitom z britského Cornwallu a vypustiť ju nad Atlantickým oceánom, píše web bbc.com. Hoci sa raketu vypustiť skutočne podarilo a všetko nasvedčovalo, že korektne stúpa, satelit sa na obežnú dráhu nedostal. Firma oznámila „anomáliu“ nosnej rakety. Satelity, ktoré niesla tak nemohli byť vypustené a napokon sa stratili. Cosmic Girl sa bezpečne vrátila na základňu.

A práve to bol začiatok konca celej Virgin Orbit. Krátko na to totiž začala v snahe o záchranu rozpredávať svoj majetok. To sa stalo osudným aj pre samotný nosný Jumbo Jet Cosmic Girl. Firma okrem toho predala aj väčšinu svojho ústredia v Kalifornii v Spojených štátoch. Dva mesiace po januárovom neúspešnom pokuse vyniesť na obežnú dráhu satelit už firma pozastavila všetky operácie.

Obhajca prieskumu vesmíru

Branson pritom prieskum vesmíru obhajoval ako hodnotnú investíciu, pripomína bbc.com. A to aj pri debate o tom, či nie je vesmírne cestovanie iba pre miliardárov a či nemá negatívny vplyv na životné prostredie. To sú totiž takisto témy, ktorým sa Branson aktívne venuje.

„Cestovanie do vesmíru a satelity tam hore menia komunikáciu medzi ľuďmi. Z vesmírneho cestovania máme aj monitorovanie vecí, ako je pustošenie dažďových pralesov či nelegálny rybolov,“ obhajoval cestovanie do kozmu Branson.

Jeho príbeh však už preberajú iní. Virgin Orbit totiž začiatkom minulého mesiaca požiadala o konkurznú ochranu v Spojených štátoch. Jej sídlo a továreň na výrobu rakiet ako aj ďalšie vybavenie kúpila začínajúca konkurenčná firma Rocket Lab.

Branson však svoje sny o dobývanie vesmíru ešte úplne nezavrhol. V jeho portfóliu zostáva stále spoločnosť Virgin Galactic, ktorej biznisom je prevádzkovanie krátkych suborbitálnych letov v rámci vesmírnej turistiky.

Viac o téme: bankrot , konkurz , Richard Branson , Veľká Británia , vesmír , Virgin Orbit

Súvisiace články

Aktuálne správy