Je iPhone 12 nebezpečný? Nemecko a Belgicko preskúmajú možné zdravotné riziká

Nemecko a Belgicko preskúmajú možno zdravotné riziká spojené s prístrojom iPhone 12 od americkej spoločnosti Apple. S odvolaním sa na dnešné vyjadrenie belgického štátneho tajomníka pre digitalizáciu a nemeckého regulátora o tom informovala agentúra Reuters. 

Paríž tento týždeň oznámil, že spomínaný šikovný telefón prechodne stiahne z predaja, pretože vyžaruje príliš silné elektromagnetické vlny. Apple v stredu uviedol, že iPhone 12, uvedený na trh v roku 2020, bol certifikovaný viacerými medzinárodnými orgánmi, podľa ktorých spĺňa normy.

„Je mojou povinnosťou zabezpečiť, aby všetci občania boli v bezpečí,“ uviedol vo vyhlásení belgický štátny tajomník pre digitalizáciu Mathieu Michel. „Urýchlene som sa obrátil na (regulačný) úrad IBPT-BIPT a požiadal o analýzu potenciálneho nebezpečenstva výrobku,“ uviedol Michel. Dodal, že regulačný úrad zároveň vyzval, aby neskôr preskúmal všetky telefóny Apple aj zariadenia iných výrobcov.

Pridá sa Nemecko

Nemecká Spolková agentúra pre siete (BNetzA) uviedla, že postup Francúzska by mohol slúžiť ako usmernenie pre celú Európu a že ak celý proces vo Francúzsku dostatočne pokročí, preskúma túto otázku aj pre nemecký trh. „Spolková agentúra pre siete je v úzkom kontakte s zodpovedným orgánom vo Francúzsku,“ uviedol regulátor.

Holandský regulátor digitálneho sektora uviedol, že sa záležitosťou zaoberá a že požiada americkú firmu o vysvetlenie. Zdôraznil však, že neexistuje žiadne akútne bezpečnostné riziko. Talianske ministerstvo priemyslu informovalo, že situáciu sleduje, ale zatiaľ nepodniká žiadne kroky.

Takto reaguje Česko

Podľa hovorkyne českého Štátneho zdravotníckeho ústavu (SZÚ) Štěpánky Čechovej sú „vlny z mobilných telefónov“ na zozname karcinogénnych látok od roku 2013. Na zozname, ktorý vedie Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) spadajúcej pod WHO, je v rovnakej skupine 2B asi 300 položiek.

Je tam napríklad kyselina kávová obsiahnutá v káve, červenom víne, jablkách alebo olivách, aloe pravá, tradičná ázijská nakladaná zelenina, niektoré druhy antikoncepcie, výfukové plyny, práce v textilnom priemysle alebo povolanie hasiča. Zakázať produkt kvôli nejakej miere škodlivín zo zoznamu môže len Česká obchodná inšpekcia (ČOI).

„SZU neplánuje na túto správu priamo reagovať. V tomto prípade ide o gesciu Českej obchodnej inšpekcie, prípadná úvaha strán zmien legislatívy by potom spadala pod MPO (ministerstvo priemyslu a obchodu – pozn. ČTK). Štátny zdravotný ústav nemá v tomto kontexte iné právomoci ako bežný občan, „dodala Čechová. ČOI podľa svojho hovorcu Štefana Kotrbu aktuálne čaká na notifikáciu v systéme medzinárodného varovania a následne pošle oficiálnu informáciu.

Situáciu sleduje aj Český telekomunikačný úrad

„K odovzdaniu výsledkov meraní Francúzskom členským štátom podľa našich informácií doteraz nedošlo, vec je čerstvá. Na základe takýchto informácií by však prípadne ČOI mohla rozhodnúť o stiahnutí z trhu aj u nás. Stiahnutie z obehu (teda od užívateľov) by bol až ďalší krok, ku ktorému Francúzsko ešte nepristúpilo. V takom prípade by u nás rozhodol ČTÚ o zákaze používania týchto prístrojov ako rádiových zariadení, „povedala ČTK hovorkyňa Tereza Meravá.

iPhone sú kľúčovým produktom Applu

Telefóny iPhone sú kľúčovým produktom Applu a na tržbách firmy sa podieľajú zhruba polovicou. Doteraz sa celosvetovo predalo podľa odhadov vyše 2,3 miliardy iPhonov.

Vedci za posledných dvadsať rokov vykonali mnoho štúdií, aby posúdili zdravotné riziká vyplývajúce z používania mobilných telefónov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nebolo zistené, že by používanie mobilných telefónov malo nepriaznivé účinky na zdravie.

Viac o téme: Apple, Belgicko, iPhone, nebezpečenstvo, Nemecko, riziko

Súvisiace články

Aktuálne správy