
Čipy čínskeho technologického giganta Huawei stále „zaostávajú za americkými o jednu generáciu“ v dôsledku exportných obmedzení USA z roku 2019. Ale spoločnosť vyvíja kreatívne riešenia na zmenšenie tohto rozdielu. Uviedli to čínske štátne médiá s odvolaním sa na zakladateľa a generálneho riaditeľa Huawei Žen Čeng-feja. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.
Huawei údajne ročne investuje okolo 180 miliárd jüanov (21,97 miliardy eur) do výskumu a vývoja. Generálny riaditeľ v utorok zároveň bagatelizoval tvrdenia USA o schopnostiach Huawei a uviedol, že sú nadhodnotené.
„Veľa spoločností v Číne vyrába čipy a niekoľkým sa to darí, Huawei je len jednou z nich,“ povedal. Zároveň poznamenal, že spoločnosť sa snaží o propagáciu série čipov AI Ascend, ktoré sa predávajú na domácom trhu a konkurujú čipom NVIDIA Corporation v Číne.
Žen Čeng-fej poskytol zriedkavý rozhovor Ľudovému denníku, oficiálnym novinám Komunistickej strany, v čase, keď prebiehajú rokovania USA a Číny. Jeho slová signalizujú odhodlanie Huawei prispôsobiť sa sankciám a zostať konkurencieschopným, aj keď uznáva pretrvávajúce zaostávanie.
Huawei sa ocitol v centre sporov medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta po tom, čo Washington varoval, že jeho zariadenia môže Peking využívať na špionáž, čo Huawei popiera.
Prísnejšie kontroly vývozu z USA zabránili americkému čipovému gigantovi Nvidia, jednému z rivalov Huawei, predávať určité polovodiče umelej inteligencie (AI) všeobecne považované za najpokročilejšie na svete, čínskym firmám. V dôsledku toho teraz čelí tvrdšej konkurencii lokálnych hráčov na kľúčovom trhu vrátane Huawei.
Generálny riaditeľ Nvidie Jensen Huang minulý mesiac novinárom povedal, že čínske spoločnosti „sú veľmi, veľmi talentované a veľmi odhodlané a kontrola exportu im dala energiu na urýchlenie vývoja“.
Čína obvinila Spojené štáty zo „šikanovania a zneužívania kontroly vývozu na potlačenie a obmedzenie“ firiem v ázijskej krajine.