Google musí v Británii čeliť žalobe požadujúcej vysoké odškodné kvôli reklame

Americká internetová spoločnosť Google bude musieť v Británii čeliť žalobe za údajné zneužívanie dominantnej pozície na trhu s internetovou reklamou. Rozhodol o tom v stredu podľa agentúry Reuters londýnsky odvolací súd pre hospodársku súťaž. Žaloba od firmy požaduje odškodné až 13,6 miliardy libier v mene vydavateľov, ktorí tvrdia, že im praktiky Googlu spôsobili straty. Firma obvinenia odmieta.

„Google konštruktívne spolupracuje s vydavateľmi v Británii a Európe,“ uviedol právny riaditeľ podniku Oliver Bethell. „Táto žaloba je špekulatívna a oportunistická. Budeme sa proti nej dôrazne brániť na základe faktov,“ dodal.

Odvolací súd v stredu zamietol žiadosť o zablokovanie žaloby, ktorú spoločnosť Google podala minulý mesiac. Podľa agentúry Reuters sa súdne konanie pravdepodobne uskutoční až po skončení budúceho roka.

„Toto rozhodnutie má veľký význam pre obete praktík Googlu narúšajúcich hospodársku súťaž,“ povedal k stredajšiemu verdiktu odvolacieho súdu Claudio Pollack zo skupiny Ad Tech Collective Action, ktorá žalobu podala. „Google sa teraz bude musieť zodpovedať v riadnom súdnom konaní,“ dodal.

Google vraj preferuje svoje vlastné reklamné služby na úkor konkurencie

Žaloba tvrdí, že Google preferuje svoje vlastné reklamné služby na úkor konkurencie. Vydavatelia tak podľa nej dostávajú menej peňazí za reklamu zobrazovanú na ich internetových stránkach a navyše musia Googlu platiť „veľmi vysoké“ poplatky, píše server BBC.

Google, ktorý je súčasťou technologického konglomerátu Alphabet, prevádzkuje najväčší internetový vyhľadávač na svete a je svetovou jednotkou v internetovej reklame.

Celkové tržby spoločnosti Alphabet, ktoré sú tvorené prevažne reklamnými príjmami Googlu, sa vlani zvýšili o takmer deväť percent na 307,4 miliardy dolárov. Čistý zisk podniku vlani vzrástol takmer o štvrtinu na 73,8 miliardy dolárov.

Viac o téme: Google , Internet , online reklama , súdny spor , Veľká Británia , žaloba

Súvisiace články

Aktuálne správy