Fenomén digitálnej zábavy: Najdrahšia videohra v histórii ešte ani nevyšla a už trhá rekordy!

, Redakcia

Herný svet sa v uplynulých dňoch dočkal niečoho, na čo čakal roky. Hoci išlo iba o zverejnenie upútavky na počítačovú hru vývojárskeho štúdia Rockstar Games, už pri tomto kroku nový projekt zo série hier Grand Theft Auto (GTA) láme rekordy. Samotná hra je pritom obrovským fenoménom aj z ekonomického pohľadu.

Hráči po celom svete už roky netrpezlivo čakajú na akúkoľvek informáciu o novej počítačovej hre zo série Grand Theft Auto amerického vývojárskeho štúdia Rockstar Games. Posledný piaty diel totiž vyšiel už pred desiatimi rokmi a všetci očakávali, že pokračovania sa dočkajú omnoho skôr. Fakt, že sa Rockstar Games s vydaním šiesteho pokračovania neponáhľal, je však viac ako pochopiteľný. GTA V totiž aj po rokoch od uvedenia na trh dokáže stále zarábať stovky miliónov dolárov ročne.

Už dnes je pritom definitívne jasné, že hráči si na nový diel série budú musieť počkať minimálne ďalšie dva roky. Vyjde tak až po 12 rokoch od vydania dovtedy nevídaného komerčného úspechu vo forme GTA V. Spoločnosť Rockstar Games to oznámila v krátkej video upútavke na nový pripravovaný diel, ktorú zverejnila v utorok 5. decembra:

A už táto udalosť predznamenáva obrovský záujem celej hernej komunity a vidinu ďalšieho multimiliardového biznisu. Krátke video na sieti Youtube totiž len za prvých 24 hodín zaznamenalo neuveriteľných takmer 100 miliónov zhliadnutí a stanovilo tak nový rekord počtu pozretí nehudobného videa na tejto platforme za jeden deň. Čo uznanlivo na sociálnej sieti X (predtým Twitter) priznal aj jeden z najväčších youtuberov vôbec a doterajší držiteľ tohto rekordu Mr. Beast.

Fenomén GTA, hry v otvorenom svete popretkávanej gangsterskými príbehmi, ale aj násilím či rýchlymi autami, sa začal budovať už pred 26 rokmi. V roku 1997 vyšiel vôbec prvý diel, z ktorého sa predalo cez 3,5 milióna kópií. Vtedy išlo ešte o 2D hru, podobne ako v prípade druhého vydania z roku 1999. Z toho sa však už predalo iba zhruba milión kópií.

Skutočný zlom v predajnosti priniesol prechod do 3D sveta v treťom diele série z roku 2001, z ktorého sa predalo už 17,5 milióna kópií. V rýchlom slede nasledovali ďalšie komerčne úspešné pokračovania vo forme GTA: Vice City z roku 2002 s 20 miliónmi predaných kópií a GTA: San Andreas z roku 2004, pri ktorom sa predalo 27,5 milióna kópií.

Rockstar Games pokračoval vydaním zopár špeciálnych modifikácií hry s ďalšími miliónmi predaných kusov až po rok 2008, kedy vyšiel ďalší plnohodnotný diel série GTA IV. Z tejto hry sa predalo viac ako 25 miliónov kusov a opäť po nej prišlo niekoľko špeciálnych verzií. Doslova výbuch však prišiel až s posledným vydaným dielom GTA V v spomínanom roku 2013. Z hry sa totiž predalo 190 miliónov kópií.

Stroj na peniaze!

S vydaním GTA V však prišiel totálny zlom aj po finančnej stránke. Hra totiž popri obrovskom záujme negenerovala iba príjmy z predaných kópií. Všetko totiž zmenil „multiplayerový“ variant GTA Online, teda verzia hry, kde môžu hráči z celého sveta prežívať svoje príbehy spolu a vzájomne interagovať.

Vo virtuálnom svete si totiž hráči môžu kupovať tzv. Shark Cards a za reálne peniaze tak získať peniaze do hry. Výsledkom je, že hra ešte aj v súčasnosti, teda desať rokov po vydaní, zarába stovky miliónov dolárov ročne.

Hrali ste niekedy niektorý diel zo série Grand Theft Auto?

Vývojári z Rockstar Games pritom tento systém vyšperkovali a dokonale využili doslova kult, ktorý sa okolo tohto herného titulu za predchádzajúce roky vybudoval. Do online sveta postupne pridávali napríklad rôzne dopravné prostriedky, ktoré si hráči mohli v hre kupovať. Pre ilustráciu, najdrahšou položkou v hre bol súkromný triskáč Luxor Deluxe v hodnote 10 miliónov herných peňazí. Ak si ho hráči chcú bez námahy zaobstarať, môžu si kúpiť 10-miliónovú Shark Card, ktorá podľa webovej stránky Rockstar Games vyjde na 75 eur.

Koľko teda megaúspešný piaty diel GTA zarobil? Podľa aktuálne dostupných údajov z výročných správ holdingu Take-Two Interactive, ktorá je vlastníkom vývojárskeho štúdia Rockstar Games, celkové výnosy z hry od jej vydania v roku 2013 po finančný rok 2023 už prekročili neuveriteľných 8,3 miliardy dolárov. Hoci v samotnom roku 2023 klesli na 780 miliónov dolárov, aj po desiatich rokoch od vydania išlo o finančne štvrtý najúspešnejší rok vôbec.

Vývoj tohto stroja na peniaze pritom celkovo údajne vyšiel "iba" na 250 miliónov dolárov. Pre porovnanie, celkové náklady na predchádzajúci diel GTA IV dosiahli 100 miliónov dolárov a celkové výnosy 2 miliardy dolárov. Očakávania od najnovšieho dielu, ktorý podľa spomínanej video upútavky vyjde až v roku 2025, sú tak obrovské. Či už po hernej stránke, ale aj po tej obchodnej. Napovedá tomu aj skutočne závratná suma, ktorú údajne už vývojári do tohto projektu vložili. Má ísť totiž až o 2 miliardy amerických dolárov, čo z GTA VI robí najdrahšiu počítačovú hru v histórii vôbec.

Aké sú však obchodné plány vývojárov s najnovším dielom série zostáva zatiaľ zahalené rúškom tajomstva. Známa nie je ani cena, za ktorú sa bude hra predávať, ani presný spôsob, akým sa bude ďalej monetizovať používanie hry napríklad v online verzii. Jasné je iba to, že herný a zároveň obchodný fenomén pokračuje, prepisuje a zrejme aj naďalej bude prepisovať rekordy.

Viac o téme: Grand Theft Auto GTA, herný priemysel, hry, počítač, Rockstar Games, Take-Two Interactive, videohry

Súvisiace články

Aktuálne správy