Eurokomisia otvorila spoločný podnik pre čipy: Má posilniť pozíciu Európy

Európska komisia (EK) v piatok oficiálne otvorila spoločný podnik pre čipy (Chips JU), ktorý posilní európsky ekosystém polovodičov a vedúce postavenie Európy v oblasti technológií.

 Komisia spresnila, že Chips JU preklenie priepasť medzi výskumom, inováciou a výrobou a uľahčí komercializáciu inovačných myšlienok. Spoločný podnik pre čipy zavedie okrem iného pilotné linky, na ktoré EK v piatok vyhlásila prvú výzvu s finančnými prostriedkami EÚ vo výške 1,67 miliardy eur. Očakáva sa, že táto suma bude doplnená finančnými prostriedkami členských štátov, ktoré dosiahnu 3,3 miliardy eur, a tiež financovaním zo súkromných zdrojov.

Spoločný podnik pre čipy je hlavným realizátorom iniciatívy Čipy pre Európu (očakáva sa celkový rozpočet 15,8 miliardy eur do roku 2030). Jeho cieľom je posilniť európsky ekosystém polovodičov a hospodársku bezpečnosť EÚ.Chips JU zriadi inovačné pilotné linky vo fáze pred komerčným využitím, ktoré poskytnú najmodernejšie priemyselné zariadenia na testovanie, experimentovanie a overovanie polovodičových technológií a koncepcií návrhu systému, zavedie cloudovú návrhársku platformu pre návrhárske spoločnosti v celej EÚ, podporí rozvoj vyspelých technológií a inžinierskych kapacít pre kvantové čipy a vytvorí sieť kompetenčných centier a podporí rozvoj zručností.

Posilňuje vedúce postavenie Európy

Činnosť spoločného podniku pre čipy posilňuje vedúce postavenie Európy v oblasti technológií vďaka tomu, že uľahčuje prenos poznatkov medzi laboratóriami a továrňami, prekonáva priepasť medzi výskumom, inováciou a priemyselnými činnosťami a podporuje komercializáciu inovačných technológií európskymi podnikmi vrátane startupov a malých a stredných podnikov.

pracovné miesta, čipy, nedostatok, výrobca čipov, kvalifikovaná pracovná sila
Ilustračné foto. Foto: unsplash.com/Alexandre Debiève

V piatok prvýkrát zasadla Európska rada pre polovodiče. Rada združuje členské štáty s cieľom poskytovať EK poradenstvo týkajúce sa vykonávania európskeho zákona o čipoch a medzinárodnej spolupráce v oblasti polovodičov. Bude hlavnou platformou pre koordináciu medzi eurokomisiou, členskými štátmi a zainteresovanými stranami pri riešení otázok týkajúcich sa odolnosti dodávateľského reťazca a možných reakcií na krízy.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: SITA/AP

Spoločnú európsku stratégiu pre odvetvie polovodičov prvýkrát ohlásila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v septembri 2021. Vo februári 2022 eurokomisia navrhla európsky zákon o čipoch, v apríli tohto roku Európsky parlament a členské štáty dosiahli politickú dohodu o tomto zákone, ktorý nadobudol účinnosť 21. septembra spoločne s nariadením o spoločnom podniku pre čipy a Európskej rade pre polovodiče.

Viac o téme: čipy , Európa , Európska komisia EK , polovodiče , technológie , Ursula von der Leyenová , výrobca čipov

Súvisiace články

Aktuálne správy