Elon Musk stiahol žalobu za porušenie zmluvy na spoločnosť OpenAI

Miliardár Elon Musk stiahol žalobu za porušenie zmluvy na spoločnosť OpenAI, ktorá vyvinula chatovací systém ChatGPT. Podľa agentúry DPA to vyplýva z podkladov pre súd. Pozorovatelia sa domnievali, že Musk mal s žalobou len slabú šancu na úspech. Dnes sa v San Francisku malo konať vypočutie k návrhu OpenAI na jej zamietnutie.

Musk zažaloval OpenAI vo februári. Tvrdil, že spoločnosť, ktorú v roku 2015 spoluzaložil, sa odchýlila od dohodnutej cesty neziskovej organizácie, ktorej výskum umelej inteligencie (AI) má byť prospešný ľudstvu. Teraz zo zmien ťaží predovšetkým hlavný investor Microsoft, čo podľa Muska znamená hrubé porušenie pôvodnej dohody zakladateľov. OpenAI oponovala, že žiadna takáto dohoda neexistovala.

Firma tiež prišla s vlastnými obvineniami voči Muskovi. Podnikateľ usiloval o „plnú kontrolu“ nad OpenAI a o pozíciu generálneho riaditeľa spoločnosti, napísali spoluzakladatelia start-upu na čele s generálnym riaditeľom Samom Altmanom v príspevku na blogu. Keď Musk od OpenAI odchádzal, dával podľa nich firme nulovú šancu na úspech. Sám mal v úmysle vyvíjať umelú inteligenciu pod hlavičkou svojej spoločnosti Tesla.

OpenAI ChatGPT
Foto: unsplash.com/Rolf van Root

Chatbot ChatGPT s umelou inteligenciou vyvolal pred vyše rokom nebývalé pozdvihnutie. Očakávania siahali od takmer neobmedzených digitálnych možností až po obavy zo zániku ľudstva. ChatGPT a chatboti od konkurenčných firiem sú vyškolení za pomoci obrovského množstva informácií. Dokážu interpretovať texty na jazykovej úrovni človeka.

Viac o téme: ChatGPT , Elon Musk , Open AI , umelá inteligencia AI , žaloba , zmluva

Súvisiace články

Aktuálne správy