Celosvetové výdavky na umelú inteligenciu (AI), napríklad na aplikácie, infraštruktúru a služby spojené s AI, by sa mali do roku 2028 viac než zdvojnásobiť a dosiahnuť 632 miliárd dolárov (zhruba 570 miliárd eur). Vyplýva to z prognózy, ktorú na svojej internetovej stránke zverejnila výskumná spoločnosť International Data Corporation (IDC).
„Rýchle začleňovanie AI, najmä generatívneJ AI, do širokej škály produktov povedie v období od roku 2024 do roku 2028 k ročnej miere rastu (výdavkov na AI) vo výške 29 percent,“ píše sa vo svojej správe IDC.
Termínom generatívna umelá inteligencia sa označujú systémy, ktoré na základe tréningu na obrovských množstvách dát dokážu vytvárať zdanlivo originálne výstupy vo forme textov či obrázkov v reakcii na zadanie užívateľa. Do povedomia širokej verejnosti sa dostali najmä vďaka chatovaciemu systému ChatGPT, ktorý vyvinula spoločnosť OpenAI podporovaná Microsoftom.
Spoločnosť IDC predpokladá, že výdavky na samotnú generatívnu AI v roku 2028 dosiahnu 202 miliárd dolárov. Na celkových výdavkoch na AI by sa tak mali podieľať skoro tretinou.
V Spojených štátoch by podľa IDC mali výdavky na AI v roku 2028 dosiahnuť 336 miliárd dolárov. Na globálnych výdavkoch na AI by sa tak podieľali viac než polovicou. Na druhom mieste vo výdavkoch na AI by mala byť podľa súčasného výhľadu Európa.