Apple predstavil svoju novú vlajkovú loď: Čo dostanete za 3500 dolárov? (foto+video)

Spoločnosť Apple počas pondelkovej konferencie predstavila nové zariadenie Vision Pro Headset. Za týmto názvom sa skrývajú okuliare podporujúce virtuálnu aj rozšírenú realitu. Ide tak o celkom novú produktovú radu spoločnosti. Analytici však majú o novej vlajkovej lodi Applu pochybnosti kvôli vysokej cenovke a stále nízkej funkcionalite produktov tohto typu.

Sedem rokov vývoja a 5000 patentov. Všetko toto úsilie stojí podľa webu wsj.com za novým produktom spoločnosti Apple, a to okuliarmi na virtuálnu realitu Vision Pro Headset. Najnovší Apple výrobok prezentuje spoločnosť ako novú éru technológie. Pôjde o okuliare podporujúce virtuálnu realitu, no vďaka ich priehľadnosti budete môcť nazrieť aj do rozšírenej reality. Tá totiž vkladá virtuálne objekty či obrazce do reálneho fyzického sveta.

Okuliare budú používať najpokročilejšie technológie a ovládanie bude možné pomocou očí, hlasu či pohybov rúk. Do predaja by sa mali dostať začiatkom budúceho roka. Za bezpochyby revolučnú novinku si však poriadne priplatíte. Cenovka by sa mala pohybovať na úrovni 3500 amerických dolárov. Cena však nie je jediným problémom, ktorý by mohol aj tých najzarytejších fanúšikov Applu od kúpy odradiť.

Slabé používateľské rozhranie

Kalifornská spoločnosť síce priniesla špičkovú technológiu, no hranie hier, pozeranie filmov či používanie okuliarov na videohovory je na produkt za 3500 dolárov stále málo. Apple sa preto bude spoliehať na to, že predstavenie Vision Pro rozbehne vývojárske spoločnosti, ktoré v čo najbližšom období vytvoria používateľské prostredie v rôznych odvetviach. V začiatkoch predaja sa tak Apple bude musieť oprieť o vysokú úroveň lojality svojich zákazníkov.

Spoločnosť bude so svojimi Vision Pro taktiež bojovať vo vysoko konkurenčnom prostredí. Najväčším konkurentom bude pravdepodobne spoločnosť Meta, ktorá predáva podobné zariadenie s názvom Meta Quest Pro za 1000 dolárov. Viacerí analytici sú teda voči novému Apple produktu skeptickí a myslia si, že príliš vysoká cenovka či slabé používateľské rozhranie môže byť problémom.

Dopyt po produktoch VR výrazne vzrastie

Otázkou teda ostáva, či sa Applu podarí presadiť na rýchlo rozvíjajúcom sa trhu virtuálnej a rozšírenej reality. Podľa prieskumu spoločnosti CCSInsight sa počet predaných VR a AR produktov každoročne zvyšuje. V minulom roku sa predalo 9,6 milióna kusov a počas tohto roku by mal byť zaznamenaný nárast o ďalších 1,8 milióna produktov.

Oficiálne prezentačné video Apple Vision Pro Headset

Predstavenie Vision Pro či ďalších produktov virtuálnej a rozšírenej reality počas roku 2023 by malo priniesť ešte výraznejší nárast dopytu po zariadeniach tohto typu. Z prieskumu vyplýva, že počas roka 2024 by sa mohli predaje vyšplhať na 19,1 milióna a v roku 2026 by mohlo byť predaných takmer 67 miliónov zariadení virtuálnej a rozšírenej reality.

Odhalenie Vision Pro Headsetu nebolo jediným bodom programu konferencie. Apple predstavil aj najnovšie modely svojich vysoko výkonných počítačov Mac Studio a Mac Pro. Cenovka Macu Pro sa bude pohybovať na úrovni 7000 amerických dolárov. Spoločnosť z Kalifornie taktiež priblížila aj pripravovaný operačný systém iOS 17.

Viac o téme: Apple, Apple Vision Pro Headset, Meta Platforms, rozšírená realita, technológie, Virtuálna realita

Súvisiace články

Aktuálne správy