Alternatívy k OpenAI? Firmy sa obzerajú po dodávateľoch umelej inteligencie

Skupina OpenAI sponzorovaná firmou Microsoft je lídrom na poli umelej inteligencie, nie však neohrozeným. Píše to agentúra Reuters, podľa ktorej sa softvéroví vývojári obzerajú po alternatívach v snahe získať nástroje prispôsobené konkrétnym úlohám a vyhnúť sa závislosti od jediného dodávateľa. Viac ako tucet startupov a investorov uviedlo, že začínajú spolupracovať s konkurentmi OpenAI na rodiacom sa trhu s umelou inteligenciou (AI), od ktorého sa očakávajú tržby v ráde desiatok miliárd dolárov ročne.

Obrat niektorých vývojárov k alternatívnym modelom naznačuje, ako by sa mohla vyvíjať ďalšia kapitola rozvoja takzvanej generatívnej umelej inteligencie, čiže technológie schopné vytvárať text, obrázky a ďalšie médiá na základe zadania. Investor z firmy Insight Partners George Mathew situáciu prirovnal k iným technologickým prelomom, ktoré spustili konkurenčný boj.

„Vari sme mali len jedného poskytovateľa internetového pripojenia? Podobne budeme potrebovať viacerých poskytovateľov základných modelov pre vytvorenie zdravo fungujúceho ekosystému,“ uviedol Mathew. „Náskok, ktorý skupina OpenAI momentálne má, z nej neurobí jedinú voľbu,“ dodal.

Startup Tome, ktorý prostredníctvom AI pomáha užívateľom rýchlejšie zostavovať prezentácie, pôvodne stál na modeli GPT-3, ktorý OpenAI sprístupnila v roku 2020. Firma uvádza, že v marci sa dostala na tri milióny užívateľov a začala experimentovať s inými modelmi. Do svojej služby zapojila textový program od spoločnosti Anthropic, zatiaľ čo generátor obrazových materiálov DALL-E od OpenAI plánuje nahradiť modelom Stable Diffusion od firmy Stability AI. Cieľom je nájsť model, ktorý pre každý úkon produkuje najlepšie výsledky v najkratšom čase, povedal šéf Tome Keith Peiris.

Investori a vývojári na poli umelej inteligencie uvádzajú, že v sektore panuje nová zhoda na potrebe obmedziť závislosť od jediného modelu s cieľom zabezpečiť spoľahlivejšie služby, obmedziť náklady a ťažiť zo špecializácie rôznych produktov.

OpenAI so svojim programom ChatGPT pritiahla veľkú investíciu od Microsoftu

OpenAI sa stala zavedenou značkou po tom, ako jej chatovací program ChatGPT ohromil mnohé svojou schopnosťou odpovedať na zložité otázky jasným, gramaticky správnym jazykom, ktorý pôsobí ako príhovor človeka. Skupina pritiahla investíciu vo výške desať miliárd dolárov od Microsoftu, zatiaľ čo sa jeho rivali ako Google, ako aj menšie spoločnosti rýchlo snažia prísť s novými verziami umelej inteligencie. Nedávno predstavená GPT-4 od OpenAI je stále podľa radu meradiel najsilnejším modelom.

Základné modely ako GPT-4, ktoré sú kostrou aplikácií založených na AI, získavajú najviac prostriedkov od investorov. Pre hráčov ako OpenAI je kľúčový spôsob, akým modely využívajú tvorcovia konkrétnych služieb, ktorí za používanie tejto infraštruktúry platia. OpenAI uvádza, že pri modeli GPT-4 účtuje šesť centov za spracovanie zadania zodpovedajúcich 1000 „tokenov“, zatiaľ čo program ChatGPT si možno na mesiac predplatiť za 20 dolárov. Spoločnosť odhadla, že jej tohtoročné príjmy dosiahnu 200 miliónov dolárov, pričom v budúcom roku chce tržby posunúť na jednu miliardu.

Startupy sa obávajú, že Microsoft by mohol využiť OpenAI v súťaži s jej zákazníkmi cez zapojenie modelov AI do svojich produktov, ako je rad Office Suites. „Niektoré z týchto aplikácií budú využívať citlivé firemné údaje a základné modely uvidia interakcie týchto firiem s ich vlastnými zákazníkmi,“ povedal Mike Volpi z investičnej skupiny Index Ventures, ktorá podporuje spoločnosť Cohere konkurujúcu OpenAI. „Mnohým z týchto firiem bude veľmi nepríjemné byť závislý od Microsoftu alebo spoločnosti viac-menej kontrolovanej Microsoftom,“ dodal.

Na modeloch OpenAI začínala aj aplikácia na podporu písania Jasper.ai, firma ale nechce byť odkázaná na jedného dodávateľa, povedal Reuters šéf Dave Rogenmoser. Podobne zameraný projekt HyperWrite zase na základe rôznych parametrov priraďuje užívateľom rôzne modely AI, povedal jeho riaditeľ Matt Shumer. Technológiu Open AI napríklad využíva na generovanie dlhých textov a Cohere zase pre automatické dokončovanie viet za kratší čas a nižšie náklady.

Iní prešli k alternatívam jednoducho preto, že OpenAI ťažko zvláda rastúci dopyt. „Servery OpenAI často padajú. Chceme pre našich užívateľov lepšiu skúsenosť a využívanie rôznych modelov nám pomáha spracovávať požiadavky s nižšími výdavkami,“ povedal Srinath Sridhar, ktorý stojí za „písacím asistentom“ Regie.ai.

Viac o téme: ChatGPT , investori , Microsoft , OpenAI , startup , umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy