Zatvoria sa obchody v nedeľu? KDH je za, odborníci z obchodu proti

, TASR/red

Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podporuje zatvorenie obchodov v nedeľu. Maloobchodníci naopak túto legislatívnu iniciatívu odmietajú. V parlamente sa črtá aj podpora od Smeru-SD a nie je vylúčené ani ďalšie sprísnenie návrhu. Národná rada (NR) SR na aktuálnej schôdzi rokuje o poslaneckej novele Zákonníka práce, ktorej cieľom je zakázať prácu v maloobchode väčšinu nedieľ v roku.

Príklady zo susedného Rakúska a viacerých krajín Európy podľa KDH ukazujú, že takáto úprava je možná. Niektoré krajiny, ako napríklad Francúzsko, uplatňujú pri práci v nedeľu výhradu vo svedomí, pripomenulo hnutie.

„Každý človek by mal mať nárok na dva voľné dni do týždňa. Práve nedeľa je dňom, počas ktorého by sme mali mať možnosť využiť čas strávený s rodinou, Bohom a na regeneráciu. Pre veriacich je nedeľa zároveň jedinečným a nenahraditeľným časom pre vzťah s Bohom a cirkvou, do ktorej patria,“ vyhlásil v stanovisku podpredseda KDH Marián Čaučík.

Hnutie si podľa neho uvedomuje, že plošný zákaz práce v nedeľu nie je možný a sú profesie, pri ktorých je práca nevyhnutná každý deň. Netýka sa to však obchodov.

Obchodníci: Je to nepochopenie situácie

Naopak, zatvorenie maloobchodných prevádzok počas 44 nedieľ v roku odmieta Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM). Diskusia v parlamente podľa nej ukázala absolútnu neznalosť problematiky a nepochopenie situácie, v ktorej sa maloobchodníci, ako aj ich zamestnanci nachádzajú.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

„Je absolútne nepochopiteľné, že je niekto schopný poslať študentov porušovať zákonník práce a pracovať 12 až 16 hodín v sobotu, len aby si vykryli výpadok nedeľného zárobku,“ vyhlásil predseda ISKM Daniel Krakovský.

Celá téma sa podľa neho zúžila na „ženičky, ktoré majú nárok byť v nedeľu doma s rodinami“. V maloobchode však pracuje široké spektrum ľudí od študentov, slobodných ľudí až po dôchodcov, ktorí si chcú počas víkendov privyrobiť a o túto možnosť by prišli absolútne všetci, dodal.

Zatvorené má byť okrem štyroch nedieľ

Návrh novely Zákonníka práce z dielne poslancov OĽaNO počíta so zákazom maloobchodného predaja počas väčšiny nedieľ v roku. Výnimkou z dôvodu umožnenia zvýšenia tržieb a zásobenia obyvateľstva pred začiatkom školského roka a pred Vianocami majú byť iba štyri nedele. Jednou má preto byť posledná nedeľa pred začiatkom školského roka a zvyšné tri majú byť adventné nedele pred Vianocami.

Jeden z predkladateľov návrhu novely Zákonníka práce, ktorou sa má obmedziť nedeľný predaj, Richard Vašečka z OĽaNO. Foto: TASR

Okrem toho sa má umožniť aj predaj 1. a 8. mája a tiež 29. augusta a 1. septembra, kedy je podľa aktuálnych pravidiel zakázaný. Účinnosť novely navrhujú poslanci od 1. januára 2023. O návrhu by sa malo rokovať na nasledujúcej schôdzi Národnej rady SR, ktorá začína 29. novembra.

Bez výnimiek a s podporou Smeru?

Návrh podporil v minulotýždňovej rozprave aj Juraj Blanár z opozičného Smeru-SD. Téma zatvorenia obchodov cez sviatky a nedele je podľa neho dlhodobou agendou sociálnej demokracie. Zatvorenie obchodov v nedeľu podporuje, nesúhlasí však s výnimkami pre májové sviatky.

Jeden z predkladateľov návrhu, poslanec OĽaNO Richard Vašečka uznal, že najjednoduchšie a najčistejšie riešenie by bolo navrhnúť obmedzenie maloobchodného predaja v nedele bez výnimky. Niekoľkými výnimkami však chceli vyjsť v ústrety obchodníkom. Pripustil však, že ak bude vôľa, v druhom čítaní zahlasuje aj za vypustenie týchto výnimiek.

Vyjadrenie Blanára považuje Vašečka za možnú zámienku, aby Smer-SD za tento návrh nehlasoval. „Dávam prísľub, že ak tento návrh prejde, aj s vašou podporou, do 2. čítania, ja sám budem navrhovať alebo podporím váš návrh, aby tie sviatky, ktoré sú dôležité, vypadli ako výnimky,“ dodal v minulotýždňovej rozprave k návrhu Vašečka.

Viac o téme: Iniciatíva slovenských maloobchodníkov ISKM, Kresťanskodemokratické hnutie KDH, legislatíva, nedeľný predaj

Súvisiace články

Aktuálne správy