Veľkoobchodné ceny v Nemecku naďalej klesajú: Tempo poklesu sa však spomalilo

Veľkoobchodné ceny v Nemecku pokračovali v apríli v poklese, tempo poklesu sa však výrazne zmiernilo. Informoval o tom portál tradingeconomics, ktorý zverejnil najnovšie údaje nemeckého štatistického úradu Destatis.

 Štatistický úrad v utorok uviedol, že veľkoobchodné ceny v najväčšej ekonomike Európskej únie klesli v apríli v medziročnom porovnaní o 1,8 %. V marci pokles dosiahol po revízii 2,6 %. Pôvodne Destatis udával za mesiac marec medziročný pokles veľkoobchodných cien na úrovni 3 %.

Pod zmiernenie poklesu veľkoobchodných cien sa veľkou mierou podpísalo spomalenie tempa poklesu cien obilia, surového tabaku, osív a krmív. V marci klesli o takmer pätinu, v apríli potom pokles dosiahol 12,2 %. Ďalej klesali ceny chemických výrobkov, rúd a kovov a z potravín ceny mlieka, mliečnych produktov, vajec a olejov.

eurá
Ilustračná foto: unsplash.com/ Ibrahim Boran

Na druhej strane sa zvýšili ceny kávy, čaju, kakaa a korenín, a to o 9,3 %. Rast zaznamenali aj ceny cukru, sladkostí a pekárenských výrobkov, ako aj ceny tabakových výrobkov. V prvom prípade sa zvýšili o 7,2 % a v druhom o 5 %.V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom veľkoobchodné ceny v Nemecku vzrástli v apríli o 0,4 %. Tempo rastu sa tak v porovnaní s medzimesačným vývojom v marci zdvojnásobilo.

Viac o téme: ceny , Nemecko , pokles , spomalenie , veľkoobchod , veľkoobchodné ceny

Súvisiace články

Aktuálne správy