Strop na ceny potravín: Bol nastavený príliš vysoko?

Stanovenie cenového stropu na vybrané potraviny veľkými obchodnými reťazcami na Slovensku spotrebiteľom v súčasnosti k výhodnejším nákupom príliš nepomôže. Niektoré z týchto produktov možno totiž bežne kúpiť lacnejšie, informuje agentúra ČTK na základe monitoringu slovenských médií.

Krok maloobchodu kritizovali potravinári aj opoziční politici. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan, ktorý sa na rokovaniach o zavedení maximálnych cien predtým zúčastnil, naopak odmietol výčitky, že projekt je iba marketingovým ťahom reťazcov.

Zástupcovia ôsmich najväčších obchodných sietí minulý týždeň ohlásili, že na tri mesiace zavedú cenový strop na niektoré potraviny. Zoznam týchto výrobkov a ich maximálne ceny stanovili samotné reťazce. Práve zdražovanie potravín na Slovensku značne prispelo k zrýchleniu tempa inflácie na dlhodobé maximá.

Podľa televízie Markíza sú napríklad zastropované ceny masla, slnečnicového oleja, mlieka či jogurtov však nadhodnotené a v skutočnosti možno tieto produkty teraz bežne kúpiť lacnejšie.

Zástupcovia slovenských potravinárov sa sťažovali, že o iniciatíve maloobchodu s nimi nikto nerokoval a že niektorí výrobcovia zaznamenali tlak obchodníkov na zníženie odbytových cien niektorých druhov potravín. Opozícia označila projekt za populistické opatrenie vlády či za marketingový ťah maloobchodu, ktorý podľa nej nezaviedol cenový strop na výrobky, ktoré budú v budúcom období zrejme zdražovať.

Minister pôdohospodárstva Vlčan v stredu pred novinármi naopak zopakoval, že iniciatívu maloobchodu privítal. Povedal, že prekvapený bol však z toho, že jeden z reťazcov do zoznamu produktov s garantovanou maximálnou cenou zaradil pivo a víno, hoci minister by v ňom privítal hlavne bežné potraviny. K zodpovednému postupu v súvislosti s cenami potravín však minister vyzval aj dodávateľov. Vyjadril očakávania, že napríklad pekári premietnu do cien tovarov skutočnosť, že nakupujú lacnejšiu múku z Ukrajiny.

Potraviny boli na Slovensku tento rok vo februári rovnako ako v januári medziročne drahšie o 28,6 percenta. Náklady na potraviny a na bývanie vrátane energií majú spolu najväčší podiel na výdavkoch slovenských domácností. Medziročná miera inflácie vo februári stúpla na 15,4 percenta z januárových 15,2 percenta, informoval v stredu Štatistický úrad. Vrátila sa tak na úroveň z vlaňajšieho novembra a decembra, keď bola na viac ako 22-ročnom maxime.

Viac o téme: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR , obchodné reťazce , Samuel Vlčan , Slovensko , zastropovanie cien potravín

Súvisiace články

Aktuálne správy