Podnikateľ Ján Sabol predáva väčšinu vo svojom lukratívnom biznise na recykláciu PET fliaš. Získajú ju známe české nápojárske firmy

, ČTK/red

Nápojárske spoločnosti Kofola a Mattoni 1873 vstúpili do slovenskej firmy General Plastic, ktorá produkuje predlisky pre výrobu PET fliaš. V utorok podpísali dodatok k zmluve so spoločnosťou GP Alliance o kúpe tretinových podielov. Zvyšná tretina akcií zostáva pôvodnému majiteľovi, teda skupine GP Alliance podnikateľa Jána Sabola. Kofola to v stredu oznámila v tlačovej správe.

„Všetky strany sa dohodli, že cenu transakcie nebudú zverejňovať. Deň uzavretia zmluvného dodatku, teda utorok 16. mája, považujú strany za deň zavŕšenia transakcie, ktorá sa tak stala účinnou a bola vysporiadaná,“ uviedla hovorkyňa Kofoly Jana Ptačinská Jirátová.

Všetci traja majitelia podielov sa už podľa nej rozhodli, že do výroby General Plastic budú investovať. Vďaka tomu zvládnu zastať celý proces recyklácie PET fliaš – od ich zberu až po výrobu nových recyklovaných fliaš.

„Doteraz sme boli schopní plastové fľaše rozomlieť na prvotný recyklačný produkt – vločky. Vďaka novej investícii už dokážeme vyrábať aj finálne recyklovaný granulát, ktorý sa používa na výrobu nových PET fliaš,“ uviedol Robert Spišák z GP Alliance. Investíciu za niekoľko miliónov eur podľa neho teraz čaká na kolaudáciu.

Logický krok

„Náš majetkový vstup do General Plastic je logickým krokom smerom k naplneniu záväzkov v oblasti použitia recyklátu z PET fliaš (rPET), a zároveň je súčasťou nášho udržateľného prístupu v oblasti obalov,“ uviedol generálny riaditeľ Kofoly v Česku a na Slovensku Daniel Buryš.

Prezentačné video spoločnosti General Plastic


Výkonný prezident skupiny Mattoni 1873 Alessandro Pasquale uviedol, že v čase oznamovania zámeru vstúpiť do General Plastic Slovensko dokončovalo prípravy spustenia plošného zálohového systému na nápojové PET fľaše a plechovky a dnes tam výsledky zálohovania presahujú očakávania. „Zároveň české ministerstvo životného prostredia predstavilo prvý návrh zálohového systému pre Česko. To všetko sú skvelé správy pre nápojový priemysel, ktorý začína reálne využívať príležitosť stať sa plne cirkulárnym, k čomu mu pomôžu aj podobné akvizície,“ uviedol Pasquale.

Slovensko spustilo systém zálohovania jednorazových plastových od januára minulého roku s ročným prechodným obdobím na dopredaj starších zásob s nevyhovujúcimi PET obalmi.

Ťažia z povinného zálohovania

Slovenská spoločnosť General Plastic je výrobcom horúco-pranej PET vločky a PET predliskov. Vo svojich prevádzkach v Kolárove a v Senici recykluje použité PET fľaše a využíva recyklovaný produkt pri výrobe PET predliskov.

Podľa údajov zverejnených na webe spoločnosti ročne zrecykluje až 16 tisíc ton PET fliaš. Vyprodukuje pritom 500 miliónov kusov predliskov na PET fľaše, 12 tisíc ton PET vločiek a viac ako 13 tisíc ton „food grade“ PET granulátu za rok. Svoje produkty pritom dodáva na osem trhov.

Ide pritom nepochybne o lukratívny biznis. Podľa účtovných závierok sa firme výborne darí najmä po spustení povinného zálohovania PET fliaš. Jej tržby totiž enormne rástli najmä v posledných dvoch rokoch fungovania. V roku 2021 sa zvýšili o takmer 43 % na 24,1 milióna eur a vlani o ďalších 31 % na 31,7 milióna eur. Vlani pritom zaknihovala aj rekordný zisk na úrovni niečo cez 640 tisíc eur.

Veľkí českí nápojoví hráči

Kofola je jedným z najvýznamnejších výrobcov nealkoholických nápojov v strednej Európe, má 11 výrobných závodov na piatich európskych trhoch. K výrobkom firmy popri rovnomennom nápoji patria nápoje značiek Rajec, Korunná, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea alebo Semtex. Do skupiny patrí sieť UGO, český výrobca zmesí z liečivých rastlín Leros, slovinská spoločnosť Radenska a chorvátsky výrobca minerálnych vôd Studenac. V minulom roku skupina Kofola zvýšila tržby medziročne o 18,7 percenta na 7,88 miliardy českých korún. Jej prevádzkový zisk pred odpismi (ukazovateľ EBITDA) dosiahol 1,11 miliardy korún, o 1,6 percenta menej ako predvlani.

Skupina okolo materskej spoločnosti Mattoni 1873 je najväčším distribútorom nealkoholických nápojov v strednej Európe. V Česku vyrába okrem tradičnej minerálnej vody Mattoni aj pramenitú vodu Aquila a minerálnej vody Magnesia, Poděbradka, Dobrá voda a Hanácka kyselka, ale tiež značky nealkoholických nápojov Pepsi, Mirinda, 7UP, Schweppes, Gatorade, Mountain Dew a ďalšie. Distribuuje tiež pochúťky značky Lay's. Skupina Mattoni 1873 v roku 2021 zvýšila tržby o 6,2 percenta na 16 miliárd českých korún.

Viac o téme: akvizícia, General Plastic, Ján Sabol, Kofola, Mattoni 1873, podiel

Súvisiace články

Aktuálne správy