Nová daň poriadne predraží obľúbené nápoje Slovákov: Ceny niektorých sa môžu zdvihnúť až o vyše tretinu!

, Redakcia

Dávate si každé ráno na prebratie šálku instantného kakaového nápoja, ľudovo povedané Granka? Od budúceho roka vám zrejme poriadne zhorkne. Jeho cena môže totiž kvôli novej dani zo sladených nealkoholických nápojov stúpnuť až o 35 percent. Podobne sú na tom však aj ďalšie produkty.

Ministerstvo financií prezradilo detaily o pripravovanej dani zo sladených nápojov. Celý návrh totiž predložilo do pripomienkového konania a tak sme sa dozvedeli aj to, ako presne nová navrhovaná daň ovplyvní konečné ceny produktov na pultoch. Ale aj to, ktoré nápoje majú do rozpočtu dotiahnuť najviac peňazí.

Nová daň pritom milovníkov sladených nealkoholických nápojov v akejkoľvek forme rozhodne nepoteší. Ak výrobcovia a dovozcovia navrhovanú daň naplno premietnu do finálnych cien, v niektorých prípadoch sa musia Slováci pripraviť na poriadne zdražovanie. Najviac sa to má týkať instantných nápojov a sirupov, o desiatky percent majú však ísť nahor aj ceny niektorých druhov malinoviek či energetických nápojov. Nová daň sa pritom nemá týkať iba nápojov sladených cukrom, ale aj inými sladidlami.

Rezort financií si dal totiž tú prácu a podľa aktuálnych orientačných cien v obchodoch na Slovensku vyčíslil možný nárast konečnej ceny sladených nápojov. Platí to v prípade, ak výrobcovia a dovozcovia novú daň naplno premietnu do koncovej ceny. Vtedy vôbec najvyššie zdražovanie možno čakať v prípade tuhých koncentrátov, ako sú instantné nápoje a šumienky a v prípade sirupov.

Podľa prepočtov ministerstva financií totiž môže stúpnuť cena šumienky až o 40 percent, instantnej kávy (3 v 1) o 36 percent a instantného kakaového nápoja, ľudovo povedané Granka, by sa mala zvýšiť až o 35 percent. Poriadne si však máme priplatiť aj za klasické sirupy. Tie by podľa úradníkov rezortu financií mali zdražieť až o vyše 30 percent.

Pollitrová kolová malinovka by mala podľa vybraného príkladu v budúcom roku zdražieť o 8 percent, jeden a pol litrová malinovka na ovocnom základe o 21 percent. Energetické nápoje by podľa orientačných prepočtov rezortu financií mohli ísť nahor o vyše desatinu a ceny nektárov by sa mohli zvýšiť o takmer 10 percent.

Budete ochotní priplácať si za sladené nápoje uvedené sumy alebo obmedzíte ich spotrebu?

Najmiernejšie by sa podľa prepočtov ministerstva mali vplyvom novej dane zdražovať mliečne a jogurtové nápoje. V prípade 280 gramového jogurtového nápoja by to mohlo byť o 4 percentá a v prípade 0,25-litrového mliečneho ochuteného nápoja by sa cena mohla zdvihnúť o 6 percent.

Najviac do rozpočtu z malinoviek

Najviac peňazí by sa z novej dane malo vybrať podľa očakávania zo sladených a ochutených nealkoholických nápojov, teda klasických kolových a ovocných malinoviek. Podľa údajov za rok 2022 sa ich na Slovensku predalo cez 475 miliónov litrov, čo by znamenalo príjmy z novej dane vyše 71 miliónov eur.

Druhý najvyšší výnos sa očakáva z energetických nápojov. Pri spotrebe cez 30 miliónov litrov ročne príjem z takejto dane predstavuje vyše 9 miliónov eur. Tretí najvyšší príjem do rozpočtu by mali priniesť džúsy. Pri spotrebe viac ako 48 miliónov litrov je to cez 7 miliónov eur. Nasledujú sirupy, instantné nápoje, jogurtové a mliečne nápoje, rastlinné mlieka a šumienky.

Návrh zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov bude v pripomienkovom konaní do 10. mája tohto roku. Následne sa musí rezort financií vysporiadať s očakávanými pripomienkami a predložiť návrh na rokovanie vlády. Ak prejde aj vládou a následne aj parlamentom, účinný by mal byť od 1. januára 2025.

Viac o téme: daň , daň zo sladených nápojov , legislatíva , legislatívne zmeny , Ministerstvo financií SR MF , pripomienkové konanie , sladené nápoje , zdražovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy