Maloobchodné tržby v USA v auguste vzrástli viac, ako sa čakalo

Maloobchodné tržby v USA v auguste vzrástli a viac, ako sa očakávalo. Prispelo k tomu najmä prudké zvýšenie cien benzínu. Informuje správa AP a RTTNews. Podľa údajov amerického ministerstva obchodu sa maloobchodné tržby v najväčšej svetovej ekonomike v auguste 2023 zvýšili o 0,6 % oproti júlu, keď po revízii medzimesačne stúpli o 0,5 %.

Ekonómovia pritom očakávali, že sa rast maloobchodných tržieb v auguste spomalí na 0,2 % z pôvodných 0,7 % v júli pred revíziou. Augustové údaje naďalej poukazujú na solídne spotrebiteľské výdavky napriek vysokým cenám a nákladom na pôžičky. Najväčší nárast pritom zaznamenali minulý mesiac tržby na čerpacích staniciach (5,2 %), keďže ceny benzínu vyskočili o približne 10 %.

Bez započítania cien benzínu stúpli maloobchodné tržby v auguste medzimesačne len o 0,2 %. Tržby bez predaja motorových vozidiel a autokomponentov v auguste vzrástli o 0,6 % (o 0,7 % v júli). Tržby z predaja áut sa pritom zvýšili o 0,4 %. Aj predajne potravín zaznamenali nárast tržieb o 0,4 %.

Rast tržieb odráža odolnosť ekonomiky

Augustový rast maloobchodných tržieb odráža odolnosť ekonomiky napriek stále náročnému prostrediu. Tržby sú však tento rok nestále. Potom, čo v januári vzrástli takmer o 3 %, klesli vo februári a marci a následne sa zotavili na jar a v lete. Nedávne správy od maloobchodníkov, ako je Target, ukázali, že Američania zostávajú opatrní, pretože vyššie úrokové sadzby predražujú autá, domy alebo používanie kreditných kariet.

Viac o téme: maloobchod, obchod, rast, tržby, USA

Súvisiace články

Aktuálne správy