Maloobchodné tržby v Poľsku pokračovali v apríli vo výraznom poklese

Maloobchodné tržby v Poľsku pokračovali v apríli vo výraznom poklese, napriek tomu bolo tempo poklesu miernejšie, než sa čakalo. Tržby naďalej klesali pri predaji potravín, palív, ako aj áut či výrobkov do domácností. Informovali o tom agentúra PAP a portál tradingeconomics, ktoré zverejnili údaje poľského štatistického úradu.

Maloobchodné tržby v Poľsku klesli v apríli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 7,3 %, čo je rovnaké tempo poklesu ako v predchádzajúcom mesiaci a zároveň najvýraznejší pokles od mája 2020. Napriek pokračovaniu najprudšieho poklesu od začiatku koronakrízy bol aprílový pokles maloobchodných tržieb miernejší, než sa čakalo. Analytici počítali so zrýchlením tempa poklesu tržieb v maloobchode na 7,8 %, prípadne až na 8 %.

Opäť výrazne klesli tržby z predaja tuhých, kvapalných a plynných palív (-14,5 %), ako aj z predaja nábytku, elektroniky a iných produktov do domácnosti, kde pokles dosiahol 14,7 %. Pokles tržieb zaznamenal poľský maloobchod aj v prípade predaja áut a autokomponentov (5, 1 %) a potravín, nealkoholických nápojov a tabakových výrobkov. V tejto oblasti tržby klesli o 8 %.

Naopak, tržby z predaja odevov a obuvi sa mierne zvýšili, konkrétne o 0,6 %. V medzimesačnom porovnaní sa tržby v maloobchode udržali v raste, tempo rastu sa však spomalilo na minimum, keď dosiahlo 0,1 %. Na porovnanie, v marci sa oproti februáru zvýšili o 14 %.

Viac o téme: maloobchodné tržby , pokles , Poľsko , potraviny

Súvisiace články

Aktuálne správy