Čína rieši škandál s kontaminovaným olejom na varenie

Čína rieši ďalší problém spojený s kontaminovanými potravinami. Tentoraz sa pozornosť zamerala na kuchynský olej, ktorý sa podľa informácií médií a na internete prevážal v nedostatočne vyčistených cisternách používaných na prevoz chemikálií. Čínska vláda už sľúbila, že tieto tvrdenia preverí, informoval vo štvrtok spravodajský server BBC News.

Štátny list Sin Ťing Pao (Beijing News) napísal, že na prevoz potravín, ako je kuchynský olej alebo sirup, sa používali cisterny slúžiace inak na prepravu paliva. Medzi jednotlivými nákladmi neboli správne vyčistené. Podľa jedného vodiča, ktorého list citoval, bol prevoz oleja na varenie kontaminovanými cisternami taký rozšírený, že je v tomto priemyselnom odvetví považovaný za „verejné tajomstvo“.

Prípad je najnovšou ranou pre dôveru čínskej verejnosti v schopnosť vlády presadzovať normy bezpečnosti potravín. V posledných dňoch bola otázka kontaminovaného oleja najsledovanejšou témou na čínskych sociálnych sieťach. Na sieti weibo sa na túto tému objavili desaťtisíce príspevkov, ktoré nazbierali milióny zhliadnutí.

Mnohí pripomínajú škandál so sušeným dojčenským mliekom z roku 2008, ktoré bolo kontaminované priemyselnou chemikáliou melamín. Po jeho konzumácii ochorelo asi 300 000 detí a najmenej šesť ich zomrelo.

Viac o téme: chemikálie , Čína , jedlé oleje , kontaminácia , kuchynský olej , potraviny , škandály , zdravie

Súvisiace články

Aktuálne správy