Česko chystá systém zálohovania PET fliaš a plechoviek, inšpirovalo ho aj Slovensko

V Česku by mohol od roku 2025 fungovať zálohový systém na PET fľaše a plechovky. Plán v utorok predstavil český minister životného prostredia Petr Hladík s tým, že sa rezort inšpiroval aj slovenským systémom.

Zálohy by sa mali týkať všetkých nealkoholických nápojov v plastových fľašiach od sto mililitrov do troch litrov a alkoholických nápojov do 15 percent alkoholu. To isté sa týka aj plechoviek.

Výnimkou budú obaly od mlieka a mliečnych výrobkov a alkoholických nápojov s obsahom viac než 15 percent alkoholu, ktoré sa zálohovať nebudú. Podľa odhadov ministerstva by ročne mohlo systémom prejsť približne 2,5 miliardy kusov plastových fliaš a plechoviek.

Zálohované obaly na Slovensku zmizli z prírody

Rezort podľa Hladíka analyzoval zálohové systémy v celej Európe a najviac sa inšpirovali v Nemecku a na Slovensku. „Veľmi dôkladne sme sa pozerali na to, ako fungujú systémy v zahraničí. A napríklad na Slovensku, kde zavádzali systém záloh naposledy, to naozaj zafungovalo. Z prírody tieto obaly zmizli,“ uviedol Hladík.

Cieľom pripravovaného systému je podľa Hladíka odstrániť plastové fľaše a plechovky z prírody a tiež podporiť cirkuláciu. „Chceme zo starej veci urobiť novú,“ vyhlásil a dodal, že dnes to nie je možné, pretože PET fľaše sú v žltých kontajneroch znečistené.

Prvým cieľom je 77 percent vyzbieraných fliaš

Výška zálohy za jednu fľašu by mala byť štyri alebo päť korún (približne 0,20 eura). Plán ministerstva počíta s tým, že vznikne približne 11 000 zberných miest.

V prvom roku spustenia chcú nastaviť cieľ 77 percent vyzbieraných fliaš, čo zodpovedá aktuálnemu percentu. Cieľ EÚ v roku 2029 je 90 percent – ten by Česko chcelo v danom roku tiež dosiahnuť.

Novelu zákona o obaloch chce mať rezort životného prostredia hotovú do konca roka, potom budú materiál schvaľovať poslanci a senátori. Najskôr by sa zálohový systém mohol v Česku podľa ministra spustiť v polovici roka 2025. Na Slovensku tento systém funguje od začiatku roka 2022.

Viac o téme: Česko, ekológia, Slovensko, zálohovanie fliaš, životné prostredie

Súvisiace články

Aktuálne správy