Brusel chce zaviesť jednotný colný systém, clá sa majú vzťahovať aj na lacné tovary

Európska komisia (EK) chce zjednotiť colný systém Európskej únie a obmedziť administratívu spojenú s rastúcim počtom cezhraničných internetových nákupov. Unijná exekutíva v stredu navrhla reformu colných pravidiel EÚ, ktorá počíta s vytvorením spoločného úradu a dátového systému, ktoré by mal nahradiť colnú infraštruktúru v členských štátoch. Komisia odhaduje, že členským štátom by to mohlo znížiť náklady až o dve miliardy eur. Súčasťou návrhu je aj zavedenie ciel pre najlacnejší tovar, ktorý je doteraz od ich platby oslobodený.

Aby plán komisie začal platiť v praxi, musia ho najprv schváliť členské krajiny a Európsky parlament.

Colná únia funguje v rámci európskeho bloku už od jeho vzniku pred viac ako polstoročím, podľa komisie však aj s ohľadom na elektronické obchodovanie nastal čas na jej premenu. V súčasnosti musia dovozcovia riešiť colné formality s úradmi jednotlivých krajín, ktoré často používajú rôzne systémy.

„Táto ďalekosiahla reforma zníži podnikom byrokraciu a náklady na dodržiavanie predpisov, občanom EÚ prinesie väčšiu transparentnosť a istotu pri nakupovaní online a colným orgánom umožní zaviesť jednoduchšie a inovatívne postupy,“ vyhlásil v stredu eurokomisár pre ekonomiku Paolo Gentiloni.

Navrhuje sa clo aj pre tovar s hodnotou pod 150 eur

Súčasťou návrhu je zavedenie ciel pre tovary s nižšou hodnotou ako 150 eur, ktoré je doteraz od ciel oslobodené. Podľa komisie toho často zneužívali podvodníci, ktorí až pri 65 percentách zásielok v tejto bezcolnej kategórii uvádzali nižšiu cenu, aby sa vyhli plateniu ciel.

Brusel plánuje, že jednotné dátové centrum začne pre zásielky z internetových obchodov fungovať od roku 2028. Ostatní dovozcovia ho budú môcť dobrovoľne začať využívať v roku 2032. Povinným by sa malo jeho využívanie stať v roku 2038.

Viac o téme: clá, clo, Európska komisia EK, Európska únia EÚ, tovary

Súvisiace články

Aktuálne správy