V niektorých častiach Bratislavy sa nájomné medziročne zvýšilo až o 12 percent

Tempo rastu nájomného v bratislavských bytoch sa zrýchlilo. V niektorých častiach hlavného mesta priemerné nájomné medziročne stúplo približne o 12 %. Realitný trh v Bratislave zároveň v prvom štvrťroku 2024 mierne ožil. Predalo sa tu 285 bytov, čo je najviac za posledné dva roky. Najpredávanejšie boli dvojizbové byty, ich priemerná cena za meter štvorcový (m2) dosiahla 4324 eur s DPH (daň z pridanej hodnoty). Vyplýva to zo správy o trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami spoločnosti CBRE vypracovanej na základe dát od spoločnosti Bencot Investment.

„Ceny sú už tradične najvyššie v Starom Meste, kde si za m2 bytu zaplatíte v priemere 16 eur. Oproti minulému roku tu nájomné narástlo o zhruba 9 %. Ešte vyšší, až 12-percentný nárast nájomného, bol zaznamenaný v ďalších bratislavských mestských častiach v širšom centre mesta – v Novom Meste, Ružinove a Petržalke. Prenájom m2 tu mesačne vyjde na približne 14 eur,“ uviedol analytik CBRE Slovensko Peter Slovák.

Tempo rastu nájomného sa podľa analytika zrýchľuje a takýto trend možno očakávať až do konca roka. „Oproti obdobiu pred rokom narástlo o približne 5 %. Tempo rastu sa však v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami zrýchľuje, keďže len za prvý štvrťrok stúplo nájomné oproti koncu minulého roka o 2,5 % a dá sa očakávať, že tento trend bude pokračovať ďalej aj do konca roka,“ priblížil Slovák.

Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami v Bratislave vraj zažil v prvom štvrťroku 2024 mierne oživenie

Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami v Bratislave podľa dát CBRE zažil v prvom štvrťroku 2024 mierne oživenie. Predalo sa 285 bytov, čo je najviac od druhého štvrťroka 2022. Avšak v porovnaní s obdobím pred pandémiou tieto čísla podľa CBRE stále výrazne zaostávajú.

Na primárnom trhu bolo koncom prvého kvartálu 2024 dostupných 3260 bytov v rámci 88 developerských projektov, čo je takmer rovnako ako vlani. Priemerná cena nových bytov bola na úrovni 4866 eur za m2, medziročne ide o pokles o 1 %.

Hoci nájomné v Bratislave narástlo, stále podľa CBRE zostáva výhodnejšie ako platenie splátok. „Sadzby sa zvýšili a mesačná splátka hypotéky tak začala prevyšovať nájomné, ktoré sa tak z hľadiska mesačných výdavkov stalo výhodnejším. Mesačné nájomné je v súčasnosti v porovnaní so splátkou na obdobnej nehnuteľnosti lacnejšie priemerne o 192 eur alebo o 24 %,“ doplnil Slovák.

Viac o téme: Bratislava , byty , nájomné , realitný trh

Súvisiace články

Aktuálne správy