Unikátny vládny kaštieľ prejde stomiliónovou rekonštrukciou: Takto bude vyzerať klenot v Rusovciach! (foto)

, Redakcia

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ v Rusovciach sa konečne dočká komplexnej rekonštrukcie. Rozhodla o tom vláda, podľa ktorej si projekt vyžiada viac ako 100 miliónov eur. Po novom by tak mal celý areál slúžiť na reprezentačné, stravovacie a ubytovacie účely pre štátne podujatia či významné medzinárodné návštevy. Pre verejnosť by mali byť sprístupnené záhrady, park a čeľadník.

Spustenie rekonštrukcie Kaštieľa Rusovce odsúhlasili ministri na svojom stredajšom rokovaní. Minister financií Ladislav Kamenický zároveň dostal úlohou zabezpečiť potrebné zdroje na rekonštrukciu a to tak, aby mohla byť ukončená v roku 2029. Celkový objem finančných prostriedkov potrebných na rekonštrukciu tejto kultúrnej pamiatky je vyčíslený na viac ako 116,6 milióna eur.

Na rekonštrukciu kaštieľa sú zatiaľ v rozpočte vyčlenené pre roky 2024 až 2028 finančné prostriedky vo výške 85 miliónov eur. Kabinet tak bude musieť nájsť aj ďalšie zdroje financovania. „Úrad vlády vynaloží maximálne úsilie pri hľadaní iných alternatívnych zdrojoch financovania (napr. voľné zdroje v Pláne obnovy a odolnosti, prostriedky EÚ, rozpočet verejnej správy v rámci limitu kapitoly Úrad vlády SR a pod.), ktorými by kryl rozdiel medzi finančnou alokáciou a súčasnou investičnou potrebou a tým minimalizoval dopad na rozpočet verejnej správy,“ uvádza sa v schválenom materiáli.

Kaštieľ v Rusovciach je v súčasnosti dlhodobo nevyužívaný z dôvodu neukončenia jeho komplexnej rekonštrukcie. Po realizácii komplexnej pamiatkovej rekonštrukcie, sanácii a zreštaurovaní by však mal slúžiť na reprezentačné, stravovacie a ubytovacie účely pre štátne podujatia na najvyššej spoločenskej úrovni, významné medzinárodné návštevy či organizáciu seminárov za účasti najvyšších ústavných činiteľov.

Podarí sa vláde dokončiť rekonštrukciu Kaštieľa v Rusovciach do roku 2029?

Úrad vlády SR v pripravenom materiáli zároveň približuje, že celý areál kaštieľa a priľahlého parku bude po ukončení rekonštrukcie uzavretý oplotením. Pre verejnosť by mali byť sprístupnené záhrady, park a čeľadník. „V objekte čeľadníka sa navrhuje mnohostranné využitie s dôrazom na verejnoprospešný účel. V prízemí budú priestory komunitného centra – miestnosti pre záujmové činnosti, obradná sieň, múzeum a viacúčelové miestnosti pre spoločenské podujatia rôznych občianskych združení pôsobiacich na území Rusoviec. Časť plochy prízemia bude tvoriť reštaurácia s kaviarňou. V podkroví sa budú nachádzať komunitné, služobné a ubytovacie priestory,“ približuje úrad vlády.

Jednou z dôležitých úloh bude aj revitalizácia historického parku. Ide o starý anglický park s monumentálnymi druhmi stromov. Komplexnou revitalizáciou historického parku vznikne oddychová zóna pre širokú verejnosť vybavená prvkami drobnej architektúry. Obnovená bude aj časť nazývaná terasová záhrada. Park bude využívaný verejnosťou na rôzne oddychové, kultúrne a spoločenské akcie.

Viac o téme: kaštieľ v Rusovciach , rekonštrukcia , rekonštrukcie , rekonštrukcie budov , vláda SR

Súvisiace články

Aktuálne správy