Silné čísla stavebníctva v úvode roka: Zásluhu má výstavba infraštruktúry aj počasie

Stavebníctvo v úvode roka potiahla výstavba infraštruktúry aj počasie. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v komentári k dátam o januárovej stavebnej produkcii, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

„Silné čísla stavebníctva na prelome rokov sú dobrou správou, nahor ich ťahá najmä výstavba infraštruktúry podporená z verejných (EÚ) zdrojov, avšak problémy zatiaľ nehlási ani väčší zo segmentov stavebníctva – výstavba budov,“ priblížil.

Januárové čísla však podľa neho netreba ani preceňovať. „Počas zimných mesiacoch už tradične aktivita stavebníctva klesá, čo zvýrazňuje aj jeho volatilitu v závislosti od poveternostných podmienok. Rekordne teplé zimné počasie na prelome rokov tentoraz stavebným činnostiam prialo,“ poznamenal.

Problémom sú aj vysoké ceny

Stavebníctvo by podľa Koršňáka tento rok malo ťažiť najmä z výstavby verejnej infraštruktúry, ktorej očakávaný rozmach už v minulom roku pribrzdili vysoké ceny a otváranie uzavretých zmlúv.

„Celkový efekt dočerpávania fondov EÚ bude však výrazne menší, ako sme pôvodne očakávali, a to v dôsledku vysokých cien i presunu časti fondov na tlmenie energetickej krízy. Väčší zo segmentov stavebníctva, výstavba budov, bude čoraz viac zápasiť so slabnúcim dopytom v dôsledku nižšej investičnej aktivity v ekonomike,“ myslí si analytik.

Priaznivé poveternostné podmienky dopomohli

„Domáce stavebníctvo tak najskôr ani v tomto roku nakoniec nezaznamená masívnejší nárast aktivity. Silná dvojciferná dynamika rastu stavebníctva v januári ide najmä na vrub priaznivých poveternostných podmienok a v nasledujúcich mesiacoch sa pravidelne opakovať najskôr nebude, hoci príležitostný návrat k dvojciferným dynamikám medziročného rastu sa úplne vylúčiť nedá,“ dodal Koršňák.

ŠÚ SR v pondelok informoval, že objem stavebných prác v januári 2023 dosiahol 388,4 milióna eur a medziročne sa zvýšil o 15,4 %, čo predstavovalo najvyšší rast od roku 2018. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia o 3,2 % vyššia ako v decembri 2022.

Viac o téme: infraštruktúra, produkcia, stavebné práce, stavebníctvo

Súvisiace články

Aktuálne správy