Slováci si „mama hotel“ užívajú: Bývanie s rodičmi opúšťajú takmer najstarší z celej Európskej únie

, Redakcia

Predstava o osamostatnení mladých krátko po ukončení štúdia či usadení sa vo vhodnej pracovnej pozícii sa na Slovensku zrejme príliš nenaplňuje. Deti totiž u nás opúšťajú rodičovské bývanie až po tridsiatke. Dlhšie s rodičmi v Európskej únii bývajú už iba Chorváti.

Slováci opúšťajú rodičovské bývanie poriadne neskoro. Podľa aktuálnych údajov európskeho štatistického úradu Eurostat dokonca takmer najneskôr zo všetkých štátov Európskej únie. V minulom roku sa totiž osamostatnili v priemere až vo veku 30,8 roka. Dlhšie to trvalo iba Chorvátom.

Takzvaný „mama hotel“ pritom na Slovensku chutí viac chlapom, ako ženám. Tí totiž rodičovské bývanie opúšťajú až v 31,9 roku života. Slovenské ženy sa podľa aktuálnych dát v minulom roku osamostatnili v priemere po dovŕšení 29,7 roku. Kým slovenskí chlapi sa tak osamostatňovali štvrtí najstarší v únii, ženy opúšťali rodičov ako tretie najstaršie.

V rámci celej Európskej únie mladí ľudia v minulom roku opúšťali svoj rodičovský dom v priemere vo veku 26,4 roka. Najvyšší priemerný vek bol zaznamenaný v Chorvátsku, a to 33,4 roka. Nasledovalo spomínané Slovensko s priemerom 30,8 roka a Grécko s 30,7 roka. Tridsať a viac roční sa osamostatňujú aj Bulhari, Španieli, Malťania aj Taliani.

Severania sa osamostatňujú najmladší

Naopak najnižší priemerný vek pri osamostatnení od rodičovského bývania evidoval Eurostat za minulý rok vo Fínsku, kde to bolo 21,3 roka. Fíni teda opúšťajú rodičov o takmer 10 rokov mladší ako Slováci. Zjavne však ide o zaužívanú tradíciu v severských krajinách. Nasledovali totiž Švédi s priemerom 21,4 roka, Dáni s 21,7 rokmi a Estónci s 22,7 rokmi.

Muži pritom odchádzali z rodičovského domu o čosi neskôr ako ženy aj v celoeurópskom meradle. Muži v priemere vo veku 27,3 roka a ženy vo veku 25,4 roka. „Tento rozdiel bol pozorovaný vo všetkých krajinách. Mladé ženy sa teda z rodičovského domu sťahujú v priemere skôr ako mladí muži,“ uvádza Eurostat.

Viac o téme: bývanie, Eurostat, rodičia

Súvisiace články

Aktuálne správy