Rusi prestali platiť. Fínske úrady sa chystajú zhabať legendárnu hokejovú arénu v Helsinkách

, Redakcia

Jedna z ikon fínskeho hokeja je aktuálne stále v rukách známych ruských miliardárov zavalených sankciami. Hala, pôvodne známa ako Hartwall Arena, však môže opäť skončiť vo fínskych rukách po tom, čo miestne úrady evidujú nezaplatené faktúry za prenájom areálu.

Ruskí miliardári Gennadij Timčenko a Roman Rotenberg môžu už čoskoro prísť o pýchu fínskeho hokeja. Tou je najväčší krytý štadión v Helsinkách Halli, známy skôr pod svojim predošlým názvom Hartwall Arena. Firma podnikateľov totiž podľa primátora fínskej metropoly Juhana Vartiainena nezaplatili poslednú platbu 100 tisíc eur za prenájom areálu, na ktorom sa aréna nachádza. Splatná bola ešte v polovici júla, uvádza web moscowtimes.ru.

Vedenie mesta doteraz vlastníka arény zmeniť nemohlo, keďže nájomné za pozemok aj daň z nehnuteľnosti boli uhradené včas. Ďalšia platba je splatná v polovici októbra. Ak nebude uhradená, môže byť hokejová hala zhabaná a ponúknutá na následný predaj.

Hala vyše roka bez života

Bývalá Hartwall Arena je pritom už od apríla minulého roka uzavretá. Môžu za to sankcie voči spomínaným ruským oligarchom a následné zmrazenie vlastníctva objektu v rámci súdnych exekúcií. Fínskemu hlavnému mestu tak už vyše roka chýba krytý priestor na veľké koncerty a športové podujatia.

Športová hala Helsinki Halli má kapacitu 15 500 divákov. Postavená bola v roku 1997 a pozemky pod ňou patria mestu. Viackrát bola tiež miestom konania svetového hokejového šampionátu aj za účasti slovenských hokejistov. V roku 2012 tu dokonca Slovensko skončilo na šampionáte druhé a odnieslo si strieborné medaily. V Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) v nej domáce zápasy hral tím Jokerit Helsinky.

hokejová aréna v Helsinkách
Slovenský tím pózuje so striebornými medailami za druhé miesto na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji po prehre vo finále s Ruskom (2:6) 20. mája 2012 v Hartwall aréne v Helsinkách. Foto: TASR

Rotenberg a Timčenko sa stali vlastníkmi arény v roku 2013, keď ju kúpili ako domovský štadión práve spomínaného fínskeho hokejového klubu Jokerit Helsinky. Formálne patrí ich spoločnosti Arena Events. Záujem o kúpu arény už začiatkom tohto roka prejavili najmenej traja kupci, vrátane fínskeho podnikateľa Miku Anttonena. Ten však uviedol, že aktuálny majiteľ štadióna ho predať neplánuje.

Veľké ryby ruského biznisu

Roman Rotenberg, ktorý je synom známeho ruského oligarchu Borisa Rotenberga, je pritom v veľmi známe meno v ruskom hokeji. Zastáva pozíciu prvého viceprezidenta ruskej hokejovej federácie aj generálneho manažéra národného hokejového tímu. Je taktiež členom správnej rady KHL aj klubu SKA Petrohrad.

Oveľa väčšou rybou v ruskom biznise je však spoluvlastník helsinskej arény Gennadij Timčenko, ktorý podniká v plynárenstve, doprave či stavebníctve. Podľa rebríčka magazínu Forbes je aktuálne s majetkom 18,5 miliardy dolárov 89. najbohatším človekom na svete. Jeho hlavným biznisom je spoločnosť Novatek, ktorá stojí zhruba za desatinou ruskej produkcie plynu.

Viac o téme: Fínsko, Gennadij Timčenko, Helsinki, Roman Rotenberg, Rusko, sankcie, športová hala, vojna na Ukrajine

Súvisiace články

Aktuálne správy