Praská realitná bublina? Drahé hypotéky posielajú ceny domov a bytov prudko nadol

Kvôli rastúcim úrokom sú hypotéky čoraz drahšie, čo sa prejavuje aj na cenách nehnuteľností. Tie u nás na kvartálnej báze klesli takmer o štyri percentá, oproti vrcholu z júla minulého roka sú už o takmer 7 percent nižšie.

Prudké spomalenie realitného trhu začíname cítiť aj doma na Slovensku. Za posledné tri mesiace ceny  nehnuteľností klesli o 3,9 percenta. Európska centrálna banka v posledných mesiacoch prudko zvýšila úrokové sadzby, ktoré predražili hypotéky. Kvôli drahšiemu financovaniu si tak Slováci môžu dovoliť čoraz menej bývania.

Ceny nehnuteľností na kvartálnej báze síce klesajú, z roka na rok sme ešte vytlačili mierne zhodnotenie. Ostatné krajiny sú na tom výrazne horšie. Ďalšou z vyspelých ekonomík, kde klesá trh s nehnuteľnosťami, je Veľká Británia. Ceny domov a bytov na ostrovoch poklesli oproti minulému roku o 2,7 percenta. Nebyť krátkodobého návratu dopytu, pokles by bol oveľa hlbší.

Medziročný pokles onedlho aj u nás

Ceny nehnuteľností sú u nás zatiaľ na medziročnej báze stále vyššie. Oproti minulému roku sa zvýšili o 1,8 percenta. Podľa dát Národnej banky Slovenska však rast prudko spomaľuje a už onedlho sa preklopí do poklesu. Oveľa pesimistickejší obrázok kreslia štvrťročné dáta. Tam už nehnuteľnosti plnohodnotne kapitulovali a začali klesať. Ceny v priemere pre celú Slovenskú republiku v prvom kvartáli roka 2023 poklesli v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi o 3,9 percenta. Oproti vrcholu z júla minulého roka boli už nižšie o takmer 7 percent.

„Sťažený prístup k hypotékam kvôli vysokým úrokovým sadzbám v kombinácii s vyčkávaním na výraznejší pokles cien spôsobil zásadné zabrzdenie trhu novostavieb aj starších nehnuteľností,“ potvrdzuje analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Všetky typy nehnuteľností napriek kvartálnemu poklesu na medziročnej báze naďalej rástli. S jedinou výnimkou. Dvojizbové byty sú dnes lacnejšie nielen v porovnaní s hodnotou spred troch mesiacov, ale dokonca lacnejšie, ako boli v rovnakom období pred rokom. Ceny spomaľujú rovnomerne naprieč celou republikou. „Ak sa pozrieme na medzikvartálny pokles cien, tak ceny oproti záveru minulého roka klesli vo všetkých krajoch, najviac v Košickom (-6,1 %), Prešovskom (-5,9 %) a Bratislavskom (-4,2 %),“ dodáva Búlik.

Najväčší problém majú drahé novostavby. Tam je podľa analytika dopyt najslabší za posledných 15 rokov, teda od Veľkej finančnej krízy. Tú vtedy sprevádzal masívny pokles cien nehnuteľností a realitná kríza. Európska centrálna banka plánuje naďalej uťahovať úverové a finančné podmienky. Trh preto očakáva ďalšie spomalenie a nakoniec preklopenie do plnohodnotného poklesu aj na Slovensku.

Na ostrovoch už klesajú naplno

S trajektóriou cien nehnuteľností Stále sme na tom stále lepšie ako v západnej Európe. Podľa najnovších dát boli ceny bytov a domov v Spojenom kráľovstve v apríli lacnejšie v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 2,7 percenta. Ide tak o prvý vážnejší pokles od konca Veľkej finančnej krízy.

V Spojenom kráľovstve ceny nehnuteľností zažívajú najvýraznejší prepad od finančnej krízy v roku 2009. Foto: SITA/AP

Pokles cien za bývanie v ostrovnej ekonomike ale nebol taký výrazný, ako sa pôvodne očakávalo. S rastom nákladov na financovanie analytici predpokladali mohutnejšie spomalenie, keď pôvodné očakávania hovorili o prepade o 3,6 percenta. Zabrali najmä ceny za posledných 30 dní. Tie prerušili osemmesačný pokles cien. Ceny napriek predpokladom vyrástli o 0,5 percenta, čo znamená prvý nárast od augusta 2022.

Práve odvtedy je trh v permanentnom poklese. Ani medzimesačný nárast však nedokázal zastaviť pokles cien na medziročnej báze. Tento týždeň zasadajú veľké svetové centrálne banky, ktoré by mali oznámiť ďalšie uťahovanie finančných podmienok. Pokiaľ zvýšia sadzby viac, než trhy a analytici v súčasnosti očakávajú, prepad cien nehnuteľností by mohol ešte viac akcelerovať.

Viac o téme: ceny nehnuteľností , hypotekárne úvery , hypotéky , Národná banka Slovenska NBS , úrokové sadzby , úroky

Súvisiace články

Aktuálne správy