Obrat na realitnom trhu: Ceny nehnuteľností na Slovensku koncom minulého roka klesli

, ČTK/red

Ponukové ceny bytov a domov na Slovensku sa v poslednom štvrťroku vlaňajška oproti predchádzajúcim trom mesiacom znížili o 1,9 percenta. Ide o prvý medzikvartálny pokles od konca roka 2019, informovala v utorok Národná banka Slovenska (NBS). Realitný trh ochladol po zvýšení úrokových sadzieb.

Priemerná ponuková cena za meter štvorcový v rezidenčných nehnuteľnostiach v štvrtom štvrťroku dosiahla 2661 eur a medziročne bola ešte stále vyššia až o 15 %. V absolútnom vyjadrení však bola najnižšia od vlaňajšieho prvého štvrťroka.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Ceny bytov a domov na Slovensku sa predtým dlhodobo zvyšovali a v priebehu minulého roka dosiahli maximum. Slovenské banky vlani tiež začali výraznejšie zvyšovať úrokové sadzby z hypotekárnych úverov.

„Detailnejší pohľad na mesačné údaje potvrdzuje obraz postupného ochladzovania realitného trhu. Úroveň cien dosiahla vrchol v júli, odvtedy ceny nehnuteľností postupne klesajú,“ uviedol v komentári analytik NBS Roman Vrbovský.

Ceny klesli aj v Bratislave

Ceny rezidenčných nehnuteľností v poslednom štvrťroku minulého roka klesli oproti predchádzajúcemu kvartálu vo väčšine samosprávnych krajov. Najvýraznejšie klesli v Žilinskom kraji na severe krajiny, ale aj v Bratislave a okolí, kde je bývanie najdrahšie spomedzi všetkých regiónov.

V Žilinskom kraji ceny medzikvartálne klesli o 3,5 %, v Bratislavskom kraji o 3,2 %. Rast naopak vykázali ceny nehnuteľností v Trnavskom kraji o 4,2 % a v Banskobystrickom kraji o 2,9 %.

V Žilinskom kraji pri poklese cien zohrávali úlohu najmä okresy Žilina a Čadca, v Bratislavskom kraji okres Bratislava III. V Trnavskom kraji dopomohol k rastu cien vývoj v okresoch Trnava a Dunajská streda.

Súvisiace články

Aktuálne správy