Nemecká rodina po 85 rokoch prišla o dom, ktorý kúpila po židovských majiteľoch

Rodina z východného Nemecka po 85 rokoch prišla o dom, ktorý v 30. rokoch minulého storočia museli predať jeho pôvodní židovskí majitelia. Nemecký Spolkový správny súd totiž v stredu rozhodol, že sa na dom vzťahujú pravidlá o odškodnení obetí nacistického režimu. Proti rozhodnutiu súdu sa nemožno odvolať, informovala verejnoprávna stanica rbb24.

Pozemok v brandenburskom mestečku Wandlitz severne od Berlína kúpili v roku 1932 dve Židovky, ktoré na mieste následne prevádzkovali rekreačné zariadenie pre židovské deti. Nacisti ich neskôr donútili dom predať. V roku 1939 ho od realitného makléra kúpila rodina, ktorej potomkovia v ňom žijú dodnes.

V roku 1990 prijalo Nemecko zákon o „otvorených majetkových otázkach“, na základe ktorého mali byť odškodnení ľudia prenasledovaní počas druhej svetovej vojny. V prípadoch, keď nemohla o vrátenie majetku požiadať sama obeť, mohla nárok vzniesť organizácia Jewish Claims Conference (JCC), ktorá združuje 23 židovských organizácií. V prípade domu vo Wandlitzi pôvodné majiteľky zahynuli v koncentračnom tábore.

Doterajší majitelia musia teraz dom s pozemkom odovzdať

Podľa rozhodnutia správneho súdu, ktorý bol posledným odvolacím stupňom, musia teraz doterajší majitelia dom s pozemkom odovzdať JCC. Súčasná 84-ročná majiteľka a jej 61-ročný syn sa pokúšali zvrátiť rozhodnutie o vydaní domu od roku 2015. „Strávila som v dome celý život a starala sa o svojich rodičov,“ povedala podľa agentúry DPA žena. Podľa jej syna rodina nevie, kam teraz pôjde. JCC uviedla, že ponúkla doterajšej majiteľke, že môže v dome zostať bývať doživotne. „Túto ponuku rodina Liskeovcov odmietla,“ uviedla organizácia.

Podľa rbb24 bol prípad domu v mestečku Wandlitz posledným v Braniborsku v súvislosti so snahou Nemecka napraviť majetkové škody, ktoré spôsobili prenasledovaným osobám v 30. a 40. rokoch nacisti.

Viac o téme: majetok , nacizmus , Nemecko , rodinné domy , súd , Židia

Súvisiace články

Aktuálne správy