Ikonická budova v centre Bratislavy dostane druhý život: Takto sa „Veľký Baťa“ zmení na Európsky dom! (foto)

autor logo


TASR/red

Kancelária Európskeho parlamentu (EP) a Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku by od roku 2027 mali sídliť v novom Európskom dome na Hurbanovom námestí v centre Bratislavy. Túto informáciu potvrdil vedúci Kancelárie EP na Slovensku Robert Sermek.

Súčasťou budovy bude aj verejnosti prístupné interaktívne centrum s názvom „Zažite Európu – Europa Experience“, ktoré poskytne priestor na rôzne podujatia s európskou tematikou. „Pôjde o prednášky, konferencie, workshopy, zábavné aktivity, jednoducho čokoľvek, čo súvisí s Európskou úniou,“ doplnil Sermek. Európsky dom bude otvorený aj pre rôzne organizácie, ktoré budú realizovať aktivity týkajúce sa Únie.

Podzemné podlažie budovy bude podľa Sermeka slúžiť na simulácie rokovaní Európskeho parlamentu určené najmä pre školy. „Bude to urobené interaktívnou formou na legislatívne témy, ktoré by mohli byť zaujímavé pre mladých ľudí,“ skonštatoval.

Európsky dom bude po rekonštrukcii sídliť v budove známej ako „Veľký Baťa“, funkcionalistickej stavbe zo začiatku 30. rokov 20. storočia. Sermek odhaduje, že renovačné práce by sa mali skončiť v priebehu roka 2026 a budova by mohla byť otvorená v prvom štvrťroku 2027.

Vizualizácie projektu si môžete pozrieť v našej galérii:

Doteraz sídlila Kancelária Európskeho parlamentu aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku na Palisádach v prenajatých priestoroch. Podľa Sermeka je sťahovanie a kúpa budovy ekonomicky výhodnejším riešením. Medzi ďalšie pozitíva v porovnaní so súčasným sídlom vníma väčšie priestory pre rôzne aktivity a lepšiu lokalitu.

Páči sa vám projekt Európskeho domu v Bratislave?

Výberu nového sídla pre zastupujúce únijné inštitúcie predchádzalo dôkladné hodnotenie viacerých objektov, uviedla Generálna riaditeľka EP pre infraštruktúru a logistiku Leena Linnusová s tým, že v centre hlavného mesta navštívili 18 budov.

Pri výbere podľa nej zavážili viaceré kvalifikačné požiadavky, napríklad výmera priestorov, poloha a dopravná dostupnosť. Prístupnosť bola posudzovaná z viacerých hľadísk, jednak možnosť prístupu verejnou dopravou, ale aj bezbariérovosť pre osoby so zníženou mobilitou, spresnila Linnusová.

V poslednej fáze výberového procesu zostali v hre tri budovy. Po ich opätovnej návšteve a dôkladnom zhodnotení bola vybraná práve historická funkcionalistická budova na Hurbanovom námestí.

Viac o téme: Bratislava , Európska komisia EK , Európsky parlament EP

Súvisiace články

Aktuálne správy