Ceny komerčných nehnuteľností v Nemecku klesli najviac v histórii týchto údajov

Ceny komerčných nehnuteľností v Nemecku v posledných troch mesiacoch 2023 klesli o 12,1 %, najviac v histórii týchto údajov. Sektor nehnuteľností v krajine zápasí totiž s najhoršou krízou za celé desaťročia. Uviedla to v pondelok banková asociácia (Verband Deutscher Bürgschaftsbanken, VDP). Informuje o tom agentúra Reuters.

Podľa VDP oproti 2. štvrťroku 2022, keď ceny komerčných nehnuteľností v najväčšej európskej ekonomike dosiahli svoje maximum, boli vo 4. kvartáli 2023 nižšie o 16,5 %.

„Obrat trendu vo vývoji cien nehnuteľností ešte nie je na dohľad,“ skonštatoval generálny riaditeľ VDP Jens Tolckmitt. „Situácia zostane v roku 2024 zatiaľ zložitá,“ dodal.

Trh s nehnuteľnosťami v Európe a najmä v Nemecku roky rástol, keďže úrokové sadzby boli nízke, čo podporovalo dopyt. Náhle a prudké zvýšenie úrokov a tiež nákladov v stavebníctve priviedol niektorých developerov do platobnej neschopnosti, keďže financie od bánk vyschli a obchody zamrzli.

Nemecko v rámci Európy zatiaľ najviac trpí krízou na realitnom trhu, ktorá zasiahla aj Čínu a Spojené štáty. Pracovné miesta čoraz viac ubúdajú a priemysel žiada o núdzovú pomoc.

Viac o téme: ceny, komerčné nehnuteľnosti, Nemecko

Súvisiace články

Aktuálne správy