Životné prostredie verzus ekonomika: Zamestnávatelia kritizujú návrh zákona o zmene klímy

Prijímať zákony a opatrenia, ktoré škodia ekonomike, znížia konkurencieschopnosť priemyslu a prehĺbia klesajúcu životnú úroveň obyvateľstva, nemá podľa zamestnávateľov zmysel. Reagujú tak na návrh zákona o zmene klímy a nízkouhlíkovej transformácii.

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ), Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) a Asociácii priemyselných zväzov a dopravy (APZD) považujú zodpovedný prístup k ochrane životného prostredia za správny a plne ho podporujú.

Zamestnávatelia upozornili, že prijímať zákony a opatrenia, ktoré škodia ekonomike, znížia konkurencieschopnosť priemyslu a prehĺbia klesajúcu životnú úroveň obyvateľstva, nemá zmysel. Príkladom je podľa nich zákon o zmene klímy a nízkouhlíkovej transformácii. Návrh zákona z dielne ministerstva životného prostredia považuje zamestnávateľský sektor za značne škodlivý a nadbytočný.

Byrokratické šikanovanie?

„Od tohto zákona ako celku sa dištancujeme, nemôžeme sa totiž podieľať na tvorbe legislatívy, ktorá zásadným spôsobom poškodí našu ekonomiku a zníži životnú úroveň našich obyvateľov. Svojou nejednoznačnosťou a nevykonateľnosťou sa návrh zákona, navyše, pridáva k ďalším nástrojom ministerstva životného prostredia na byrokratické šikanovanie Slovenska,“ konštatujú zamestnávatelia v spoločnom stanovisku.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Zamestnávateľské zväzy zároveň upozornili, že takéto výrazné zásahy do spôsobu fungovania domácej ekonomiky a priemyslu by nemali byť schvaľované a prijímané v situácii, keď sa krajina blíži k termínu predčasných parlamentných volieb.

„Očakávame, že táto kľúčová téma bude podrobne odborne prediskutovaná v pripravovaných volebných programoch jednotlivých politických strán tak, aby jednotlivé strany a politici získali k tejto dôležitej otázke vo voľbách jasný mandát,“ zdôraznili zamestnávatelia.

Viac o téme: Asociácia priemyselných zväzov a dopravy APZD, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR AZZZ, legislatíva, Ministerstvo životného prostredia MŽP, životné prostredie

Súvisiace články

Aktuálne správy