Záujem o švajčiarsku pýchu rastie: Krajina vlani zvýšila vývoz hodiniek o viac ako desatinu

Hodnota vývozu hodiniek zo Švajčiarska sa v minulom roku zvýšila o viac ako 11 percent na rekordných 24,8 miliardy švajčiarskych frankov (zhruba 24,7 miliardy eur). Vyplýva to z údajov zväzu švajčiarskeho hodinárskeho priemyslu.

Švajčiarska spoločnosť Swatch Group, ktorá je najväčším výrobcom hodiniek na svete, za minulý rok zvýšila tržby aj zisk. Na tento rok počíta s ďalším rastom, ktorý by malo podporiť oživenie dopytu v Číne.

Najdôležitejšími trhmi pre švajčiarskych výrobcov hodiniek vlani zostali Spojené štáty a Čína. Dopyt v Číne však podkopali prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Hodnota exportu do USA vlani stúpla o viac ako 26 percent skoro na 3,9 miliardy švajčiarskych frankov, naopak hodnota vývozu do Číny bez zahrnutia Hongkongu sa takmer o 14 percent znížila a dosiahla skoro 2,6 miliardy frankov.

Rast tržieb aj zisku

Spoločnosť Swatch Group v utorok oznámila, že jej čistý zisk vlani vzrástol o 6,3 percenta na 823 miliónov frankov, tržby sa zvýšili o 2,5 percenta na 7,5 miliardy frankov. Firma zároveň poukázala na priaznivý januárový vývoj predaja v Číne. Cena akcií podniku sa po zverejnení výsledkov vyšplhala na najvyššiu úroveň takmer o dva a pol roka.

„Vedenie skupiny očakáva v roku 2023 silný rast tržieb vo všetkých regiónoch. Po ukončení covidových opatrení sa spotreba v Číne rýchlo zotavila,“ uviedla firma. „Zrušenie čínskych reštrikcií pre cestovanie navyše podporí tržby v turistických destináciách. Januárový rast tržieb v Číne podporuje vyhliadky skupiny na rekordný rok 2023,“ uviedol spoločnosť.

Firma Swatch Group v súčasnej podobe vznikla v roku 1983, keď tiež začala predávať rovnomenné plastové hodinky. Patria jej ale tiež luxusné značky Longines, Tissot, Omega či Breguet.

Viac o téme: export, hodinky, predaj, Švajčiarsko, Swatch, výsledky, vývoz

Súvisiace články

Aktuálne správy