Výroba v bratislavskom Volkswagene vlani opäť klesla, obrat aj zisk však automobilka medziročne zvýšila

Slovenská divízia nemeckej automobilky Volkswagen vlani vo svojom bratislavskom závode vyrobila 268 685 áut, výroba sa tak znížila štvrtým rokom v rade, oznámila v piatok spoločnosť Volkswagen Slovakia.

Ešte v roku 2018 výroba presiahla 408 000 áut. Volkswagen v Bratislave montuje okrem iných vozidlá Škoda Karoq, na konci tohto roka plánuje začať sériovú výrobu modelov Škoda Superb a Volkswagen Passat.

Vlaňajší pokles produkcie závod zdôvodnil pretrvávajúcimi problémami v dodávateľskom reťazci. Predseda predstavenstva spoločnosti Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg na tlačovej konferencii spomenul tiež dopady vojny na Ukrajine a nedostatok polovodičov.

Osem z desiatich vyrobených vozidiel Volkswagenu na Slovensku vlani tvorili športovo-úžitkové (SUV) vozidlá. Do výrobného portfólia bratislavskej továrne automobilky patria okrem vozidiel Škoda Karoq aj Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne a tiež malé mestské vozidlá Volkswagen up! vrátane jeho elektrickej verzie. Po novom bude Volkswagen na Slovensku montovať aj plne elektrický model Porsche Cayenne.

Zisk napriek poklesu výroby rástol

Slovenská divízia Volkswagenu napriek poklesu výroby vlani zvýšila zisk pred zdanením o 5,3 percenta na 278 miliónov eur, obrat vzrástol o dve percentá na 9,73 miliardy eur. Firma v krajine zamestnáva 10 900 pracovníkov, na Slovensku sa tak radí k najväčším zamestnávateľom.

Automobilový priemysel je hlavným motorom ekonomiky Slovenska, ktoré si vlani v prepočte na obyvateľa udržalo pozíciu najväčšieho výrobcu automobilov na svete. Svoje závody na Slovensku majú okrem Volkswagenu aj automobilky KIA, Jaguar Land Rover a Stellantis. K nim sa v budúcnosti zaradí švédska automobilka Volvo Cars, ktorá vlani v lete oznámila, že postaví na východe Slovenska fabriku na výrobu elektrických áut.

Podľa skorších údajov slovenského zväzu automobilového priemyslu výroba áut na Slovensku vlani klesla takmer o päť percent zhruba na milión vozidiel.

Viac o téme: automobily, Volkswagen, Volkswagen Slovakia, výroba, výsledky

Súvisiace články

Aktuálne správy