Vojna na Ukrajine prebudila slovenskú zbrojovku: Výrobca húfnic Zuzana 2 vykázal vlani rekordné tržby aj zisk (video)

, Redakcia

Štátna firma Konštrukta – Defence, ktorá vyrába samohybné húfnice Zuzana 2, zaznamenala v minulom roku rekordné hospodárske výsledky. Jej zisk sa dokonca zdesaťnásobil. Bezpochyby za tým stojí ruská invázia na Ukrajinu a zvýšené objednávky húfnic, ktoré tvoria podstatnú časť portfólia spoločnosti, pre nášho východného suseda.

Spoločnosť Konštrukta – Defence dosiahla v minulom roku zisk, o akom sa jej v doterajšom fungovaní ani nesnívalo. Podľa zverejnených údajov totiž dosiahol takmer 14 miliónov eur a oproti predchádzajúcemu roku sa zdesaťnásobil. Už vyše 1,3-miliónový zisk z roku 2021 bol pritom vysoko nad dovtedajší priemer spoločnosti.

Rovnako tržby štátnej zbrojovky, ktorá sa špecializuje najmä na výrobu samohybných húfnic Zuzana 2, naďalej raketovo stúpajú. Vlani dosiahli takmer 85 miliónov eur, oproti 63 miliónom eur z roku 2021. V predchádzajúcich rokoch tržby Konštrukta – Defence dosiahli maximálne niečo vyše 27 miliónov eur.

Do vypuknutia vojny na Ukrajine pritom firma profitovala predovšetkým zo štátnej zákazky na húfnice Zuzana 2 pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Ich posledný kontrakt znel na 8 húfnic s príslušenstvom za 51 miliónov eur. Počas vlaňajška ich Konštrukta – Defence odovzdala 6 kusov, čím sa jej celkové dodávky pre slovenskú armádu navýšili na 25 kusov.

Zuzany 2 pre Ukrajinu

Výrazný impulz do výroby však priniesla vojna na Ukrajine. To priznáva aj samotná spoločnosť. „Po vypuknutí vojny na Ukrajine získala naša spoločnosť kontrakt na dodávku 8 kusov húfnice Zuzana 2, z ktorých bolo do konca roka 7 kusov aj úspešne odovzdaných, a posledný kus bol odovzdaný v januári 2023,“ uvádza spoločnosť.

Oficiálne prezentačné video húfnice Zuzana 2

Tento vývoj sa pritom neprejavil iba v samotných hospodárskych výsledkoch spoločnosti, ale aj v náraste počtu zamestnancov. Ich počet totiž behom vlaňajška stúpol o takmer 36 % a ku koncu minulého roka Konštrukta – Defence evidovala bezmála 190 pracovníkov. „Pre rok 2023 sa počíta so stavom 200 zamestnancov a ich stabilizáciou,“ dodáva firma.

Existuje pritom veľký predpoklad, že štátnej zbrojovke sa bude dariť v hospodárení aj v tomto roku. Okrem spomínaných dodávok pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky bude totiž pokračovať aj v ďalších dodávkach húfnic Zuzana 2 na Ukrajinu. V októbri minulého roka bola totiž potvrdená objednávka ďalších 16 kusov.

Na financovaní ich výroby sa dohodli Dánsko, Nemecko a Nórsko a na tento účel vyčlenili 92 miliónov eur. „V priebehu nasledujúcich mesiacov bude v rámci kontraktu vyrobených 16 kusov húfnice Zuzana 2 pre Ukrajinu, pričom ich postupné dodávky predpokladáme od druhej polovice roka 2023,“ uviedla Konštrukta – Defence v októbri minulého roka.

Ďalší veľký impulz od vozidiel 8x8

Okrem výroby a servisu húfnic Zuzana 2 a jej príslušenstva pritom Konštrukta – Defence participuje aj na ďalších projektoch. Okrem iného pracuje na projekte Delostreleckého systému riadenia a velenia (DELOSYS), na modernizácii armádnych vozidiel BVP či servise ostatnej vojenskej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Ďalším veľkým impulzom pre zbrojovku by však mal byť vstup do projektu bojového obrneného vozidla (BOV) 8x8. Konštrukta – Defence totiž bude hlavným integrátorom a koordinátorom slovenského podielu dodávok pre Ministerstvo obrany SR na dodanie 76 kusov bojových kolesových vozidiel.

Hlavnou úlohou firmy v tomto smere bolo v minulom roku uzavretie zmlúv s kľúčovými slovenskými dodávateľmi podsystémov pre spomínané bojové vozidlá. „Popri príprave a uzatváraní zmlúv so slovenskými subdodávateľmi, bola v spolupráci so zahraničným partnerom Patria Land Oy, ako aj so slovenskými účastníkmi projektu zahájená prípravná fáza projektu s nastavením štruktúry, míľnikov, vytvorením a spracovaním dokumentácie a plánovaním nasledujúcich fáz projektu,“ uviedla spoločnosť.

Sedemdesiatročná história

Akciová spoločnosť Konštrukta – Defence je následníckou organizáciou národného podniku Konštrukta Trenčín, ktorý bol založený v roku 1953 po premiestnení zbrojárskej výroby zo Škoda Plzeň do Dubnice nad Váhom. Vzhľadom na narastajúce požiadavky pre vývoj špeciálnej techniky v bývalom Československu a celom „východnom bloku“, bolo v roku 1959 vytvorené detašované pracovisko Konštrukty v Brne a neskôr v roku 1972 aj v Prahe. Konštrukta sa tak stala jednou z najväčších výskumno-vývojových organizácií vo „východnom bloku“, ktorá zamestnávala približne 2500 pracovníkov.

Po páde režimu v roku 1989 sa spoločnosť transformovala na štátny podnik, v roku 1993 sa rozdelila na Konštrukta – Defence a Konštrukta – Industry a následne sa v roku 1996 Konštrukta - Defence transformovala na akciovú spoločnosť. Od roku 2004 je súčasťou holdingovej skupiny DMD Group, ktorá zastrešuje štátne zbrojárske podniky. Jediným akcionárom holdingu je štát prostredníctvom Ministerstva obrany SR.

Viac o téme: hospodárske výsledky, húfnica Zuzana 2, Konštrukta - Defence, tržby, vojna, vojna na Ukrajine, zbrojársky priemysel, zbrojárstvo, zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy