V bratislavskom Volkswagene majú dôvod na radosť: Plne elektrické Porsche Cayenne sa bude vyrábať na Slovensku

, Redakcia

Bratislavská automobilka Volkswagen bude vyrábať plne elektrický automobil Porsche Cayenne. Oznámila to vo štvrtok s tým, že ide o prvý plne elektrifikovaný SUV model, ktorý sa bude v Bratislave vyrábať.

Člen predstavenstva pre produkciu a logistiku značky Porsche Albrecht Reimold pri oznámení tohto rozhodnutia zdôraznil, že bratislavský závod skupiny Volkswagen odviedol v predchádzajúcich rokoch skvelú prácu a bol mnohokrát ocenený. „Budúci Cayenne bude prvým čisto elektrickým SUV, ktoré sa tam bude vyrábať. Som si istý, že tamojší tím sa na to precízne pripravuje a novú generáciu – hoci to je ešte ďaleko – prinesie na štart v príznačnej Porsche kvalite,“ povedal Reimold, ktorý v rokoch 2012 až 2016 pôsobil vo Volkswagen Slovakia ako predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť.

Šéf bratislavského závodu Oliver Grünberg zároveň potvrdil, že nová generácia modelu Porsche Cayenne bude plne elektrická a naďalej sa tak tento model bude vyrábať v hlavnom meste Slovenska. „Dôvera značky Porsche v náš závod je dôkazom odbornej kompetencie a dlhoročných skúseností nášho tímu, ktorý vyrába vozidlá v tej najvyššej kvalite pre zákazníkov celého sveta,“ uviedol Grünberg.

Dvadsaťročná tradícia Porsche Cayenne v Bratislave

Športovo-úžitkové vozidlo Porsche Cayenne za začalo v bratislavskom závode vyrábať v roku 2002. V tom čase sa tu produkovala zmontovaná karoséria a tá smerovala do nemeckého Lipska na finálnu kompletizáciu, resp. spojenie s podvozkom.

S treťou generáciou Porsche Cayenne prišla v roku 2017 do Volkswagen Slovakia investícia v objeme 800 miliónov eur, ktorá smerovala do výstavby novej karosárne a montážnej haly pre produkty značky Porsche. Odvtedy sa na Slovensku vyrába Porsche Cayenne ako kompletné vozidlo. V roku 2019 k nemu na výrobnú linku pribudol ako druhý model Porsche Cayenne Coupé. V Bratislave sa vyrábali modely Cayenne so spaľovacími motormi a plug-in hybridnými pohonnými jednotkami.

Plne elektrické Porsche Cayenne by sa pritom malo na trh dostať v druhej polovici tejto dekády, podľa medializovaných informácií pravdepodobne v roku 2026. Ako uviedla automobilka, po Taycane, Macane a modeli 718 sa tak stane štvrtým plne elektrickým modelom Porsche. Výrobca luxusných automobilov zároveň oznámil plán na ďalšie plne úplne elektrické SUV okrem Cayenne na druhú polovicu dekády. Tento model sa bude vyrábať v továrni Porsche v Lipsku.

Najpredávanejší model Porsche

Model Cayenne, ktorého výroba je od počiatku spojená s Bratislavou, je pritom pre automobilku obrovským obchodným úspechom. V roku 2022, teda v svojom jubilejnom 20 roku produkcie, sa totiž predalo takmer 96 tisíc kusov, čo je vôbec najviac zo všetkých modelov značky Porsche.

Viac o téme: Porsche, Porsche Cayenne, Volkswagen, Volkswagen Slovakia, výroba

Súvisiace články

Aktuálne správy