Spojené štáty budú spolupracovať s Mexikom pri kontrole dovozu ocele z Číny

Spojené štáty budú spolupracovať s Mexikom v záujme odstránenia medzier pri dovoze ocele a hliníka, ktoré Čína a ďalšie krajiny využívajú na obchádzanie dovozných ciel, oznámila v stredu Lael Brainardová, hlavná ekonomická poradkyňa amerického prezidenta Joea Bidena.

Čína vyrába príliš veľa dotovanej ocele, čo vedie k prudkému nárastu jej vývozu, povedala Brainardová. Oceľ z Mexika sa tak po novom bude môcť do USA dovážať bez cla len vtedy, ak bola roztavená a odliata v Mexiku, USA alebo Kanade. V opačnom prípade by sa v budúcnosti uplatňovali clá vo výške 25 %. Podobne na dovoz hliníka z Mexika, ktorý sa primárne tavil alebo odlieval napríklad v Číne, Bielorusku, Iráne alebo Rusku, sa budú vzťahovať clá vo výške 10 %. Dovoz čínskej ocele a hliníka na americký trh cez Mexiko, čím sa obchádzajú clá, podkopáva americké investície, dodala Brainardová.

Mexiko je teraz povinné poskytnúť colným orgánom USA príslušné doklady o pôvode o oceli a hliníku, ktoré sa majú doviezť do USA. Nové opatrenia znamenajú ďalšiu eskaláciu v už i tak vyostrenom obchodnom konflikte medzi USA a Čínou.

V máji USA oznámili, že na elektromobily z Číny uvalia osobitné 100-percentné clá, čo fakticky znamená ich odstránenie z amerického trhu, keďže konečná cena by bola príliš vysoká pre drvivú väčšinu kupujúcich automobilov. Vláda USA tiež zavádza nové alebo výrazne zvýšené clá na solárne články alebo polovodiče z Číny.

Viac o téme: Čína , hliník , Mexiko , oceľ , oceliarstvo , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy