Skrytý poklad Slovenska za miliardy: O nenápadný nerast sa bijú všetky svetové veľmoci!

, Redakcia

Počuli ste niekedy o kove, resp. polokove, s názvom antimón? Možno nie tak známy nerast sa stáva čoraz kľúčovejším v zložitých geopolitických podmienkach. A veľké zásoby sa nachádzajú na Slovensku.

V médiách sa pred pár dňami objavila nenápadná správa. Hovorila o tom, že istá kanadská spoločnosť získala tri banské projekty na Slovensku. Jeden sa nachádza na západnom Slovensku neďaleko Bratislavy, jeden v Slovenskom rudohorí na východe a tretí pri obci Hnilec na Spiši.

Táto informácia nijaký výnimočný rozruch nenarobila. Kľúčovými minerálmi v týchto lokalitách sú totiž najmä antimón a cín, zlato iba v minimálnych objemoch. Ako však upozorňuje web oilprice.com, o až tak bezvýznamnú správu rozhodne nejde.

Čo-to môže napovedať už názov spomínanej kanadskej spoločnosti, a to Military Metals. Antimón je totiž kľúčovým kovom v rôznych oblastiach spájaných s modernými technológiami. Je kritickou zložkou pri výrobe polovodičov, batérií či solárnych panelov. Veľmi dôležitý je však aj pri výrobe moderných zbraňových systémov, ale aj základnej vojenskej techniky a materiálu.

Súhlasili by ste s ťažbou antimónu na Slovensku?

Význam jeho nových zdrojov pritom prudko rastie najmä v posledných rokoch. Kľúčovým hráčom pri ťažbe aj produkcii antimónu je totiž neprekvapujúco Čína, ktorá sa systematicky zameriava na kontrolu svetových tokov dôležitých nerastov. Dokonca aj USA sa v posledných dekádach spoliehali na dovoz antimónu z Číny.

S rastúcim napätím medzi svetovými mocnosťami sa tak dostávajú USA do nepríjemnej pozície. Riziká si pritom podľa oilprice.com uvedomuje aj americká vláda. „Pentagón sa snažil zabezpečiť domáci zdroj antimónu, uvedomujúc si, že strata prístupu k tomuto životne dôležitému minerálu by mohla vážne ovplyvniť schopnosť Ameriky brániť sa,“ píše sa na spomínanom webe.

Význam tohto kovu v aktuálnom geopolotickom prostredí potvrdil aj aktuálny vývoj vzťahov medzi USA a Čínou. Ázijská veľmoc totiž na nové obmedzenia vývozu čipov a zariadení na ich výrobu zo strany Spojených štátov reagovala recipročným zákazom vývozu antimónu do USA. „V princípe sa nepovoľuje vývoz gália, germánia, antimónu a supertvrdých materiálov do Spojených štátov,“ uviedlo začiatkom decembra čínske ministerstvo obchodu.

Aké zásoby antimónu má Slovensko v porovnaní so svetom? Pokračujte v čítaní na ďalšej stránke.

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: antimón , bane , Čína , Military Metals , Rusko , Spojené štáty americké USA , ťažba , zbrojársky priemysel , zbrojárstvo

Súvisiace články

Aktuálne správy