Rusko chce, aby čínske podniky nahradili v krajine západné firmy

Moskva je pripravená pomôcť čínskym podnikom, aby nahradili západné firmy, ktoré opustili Rusko pre konflikt na Ukrajine. Povedal to ruský prezident Vladimir Putin čínskemu náprotivku Si Ťin-pchingovi pri ich stretnutí v Kremli. Rusko a Čína tak ďalej upevňujú svoje ekonomické väzby, keď obaja prezidenti sa tiež dohodli na posilnení dodávok plynu do Číny.

Putin a Si hovorili aj o plánovanom plynovode Sila Sibíri 2, ktorý by mal ročne dodávať 50 miliárd metrov kubických plynu z Ruska do Číny cez Mongolsko. Moskva s touto myšlienkou prišla už pred mnohými rokmi, teraz je však oveľa aktuálnejšia, pretože Čína by mohla nahradiť Európu a stať sa hlavným odberateľom ruského plynu, upozornila agentúra Reuters.

„Som presvedčený, že naša mnohostranná spolupráca sa bude aj naďalej rozvíjať pre dobro ľudí našich krajín,“ povedal Putin svojmu čínskemu partnerovi. Dodal, že Rusko je strategickým dodávateľom ropy, plynu a uhlia do Číny.

Si privítal úzke vzťahy s Ruskom a dodal, že Peking a Moskva by mali užšie spolupracovať na presadení väčšej „praktickej spolupráce“, keď jej prvé plody sú už viditeľné a ďalšia spolupráca postupuje. Podľa čínskej tlačovej agentúry Nová Čína Si ponúkol Rusku spoluprácu v rôznych oblastiach, od obchodu po technológie.

Viac o téme: Čína, Rusko, Sila Sibíri, spolupráca, zahraničný obchod

Súvisiace články

Aktuálne správy