Rast cien v slovenskom priemysle sa zmiernil, stále však zostáva takmer 40-percentný

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v novembri 2022 medziročne vyššie o 38,1 %. Išlo o výrazné spomalenie dynamiky rastu cien výrobcov, predošlé tri mesiace totiž rast cien u výrobcov prekračoval úroveň 50 %.

Medzimesačne ceny priemyselných výrobcov v tuzemsku klesli o 11,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Novembrový vývoj ovplyvnil najmä medziročný rast cien v dodávkach elektriny a plynu o takmer 74 % a vo výrobe ropných produktov o 55 %. Ďalšie váhovo dôležité odvetvia zaznamenali nižšie nárasty, producenti dopravných prostriedkov o 9,4 %, výroba potravín a nápojov o 30 %, výrobky z gumy a plastu takmer o 16 %.

Jedine podstatná výroba kovov a kovových konštrukcií udržala ceny na približne minuloročnej úrovni, pričom predošlé mesiace tiež evidovala takmer tretinové medziročné rasty.

V súhrne od začiatku roka ceny priemyselných výrobcov v tuzemsku medziročne vzrástli o 44,3 %.

Ceny stavebných prác boli v novembri 2022 medziročne vyššie o 19,1 %
Ceny stavebných prác boli v novembri 2022 medziročne vyššie o 19,1 %, v súhrne za jedenásť mesiacov roka 2022 stavebné práce vzrástli takmer o 18 %.
Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve boli v novembri medziročne vyššie o 13 %, v porovnaní s októbrom 2022 však mierne klesli. V súhrne od začiatku roka rast dosiahol takmer 24 %.
Ceny rastlinných agrokomodít boli v novembri medziročne vyššie o 41 %
Poľnohospodárski producenti (výrobcovia) predávali v novembri 2022 rastlinné výrobky za ceny medziročne vyššie o 41 %, pričom tento rast ťahali najmä medziročne o 48 % drahšie obilniny.
Živočíšne výrobky boli v porovnaní s minuloročným novembrom drahšie o 35 %, pričom dynamiku svojho rastu zvyšujú nepretržite od januára tohto roka. Pri týchto výrobkoch najviac vzrástli ceny slepačích konzumných vajec o 68 % a ceny surového kravského mlieka o 44 %.
V súhrne od začiatku roka vzrástli ceny rastlinných výrobkov o 46 % a živočíšnych výrobkov o 19,5 %.

Viac o téme: ceny , Štatistický úrad SR ŠÚ

Súvisiace články

Aktuálne správy