
V prvom štvrťroku 2025 zaznamenala Európska únia výrazné oživenie v oblasti zahraničného obchodu s krajinami mimo EÚ (tzv. extra-EÚ obchod). V porovnaní s posledným štvrťrokom 2024 stúpol export o 8,6 %, zatiaľ čo import vzrástol o 4,1 %.
Výsledkom bol obchodný prebytok vo výške 55 miliárd eur, čo predstavuje nárast o 30 miliárd eur oproti predchádzajúcemu kvartálu a najvyšší prebytok od 1. štvrťroku 2021. Prebytok v porovnaní s minuloročným prvým kvartálom bol však iba o 3,4 % vyšší.
Hlavný faktor rastu: Spojené štáty
Za týmto vývojom stála najmä prudká akcelerácia obchodu so Spojenými štátmi, ktorá bola podporená obavami z možnej obchodnej vojny a očakávaným zavedením ciel. Európske podniky preto urýchlili vývoz najmä chemických výrobkov a strojov do USA.
Najväčší nárast vývozu bol zaznamenaný v kategórii chemikálií a príbuzných výrobkov – vývoz sa zvýšil až o 24,4 %, teda o 35,3 miliardy eur. V oblasti importu najviac rástli stroje a vozidlá (o 3,8 %, +7,7 mld. eur) a ostatné priemyselné výrobky (o 4,1 %, +6,1 mld. eur).
Podarí sa Európskej únii a USA dosiahnuť novú obchodnú dohodu?
Obchodná bilancia sa najvýraznejšie zlepšila práve v segmente chemikálií, kde prebytok stúpol z 59,9 miliardy (4Q/2024) eur na 91,9 miliardy eur. Pozitívne saldá boli zaznamenané aj pri strojoch a vozidlách, potravinách a ostatných tovaroch. Naopak, Európska únia naďalej zaznamenáva deficit pri energetických surovinách, surovinách a niektorých priemyselných výrobkoch.
Najväčší prebytok bol dosiahnutý s USA, a to vďaka silnému vývozu strojov a chemikálií. Výrazný deficit sa objavil v obchode s Čínou, predovšetkým kvôli dovozu strojov a priemyselných výrobkov. Spojené kráľovstvo a Švajčiarsko prispeli k pozitívnemu saldu, zatiaľ čo deficit voči Nórsku bol spôsobený hlavne dovozom energetických produktov.
Pokles závislosti od Ruska v oblasti energií
Zaujímavý posun nastal v oblasti energetického dovozu. Zatiaľ čo v roku 2020 tvorilo Rusko až 27,4 % energetického dovozu do EÚ, v 1. kvartáli 2025 tento podiel klesol na 5 %. Hlavnými dodávateľmi energií sa stali Spojené štáty, Nórsko, Spojené kráľovstvo, Saudská Arábia, Alžírsko a Kazachstan.
[XTB je obsahovým partnerom webu oPeniazoch.sk]