Nemky: Čaká nás zdražovanie? Epidémia slintačky a krívačky môže ovplyvniť ceny mäsa a mlieka! (komentár)

, analytik XTB

Aktuálne na Slovensku sledujeme začiatok epidémie slintačky a krívačky, ktorá môže nepriaznivo ovplyvniť slovenskú farmársku produkciu. Táto choroba sa šíri mimoriadne rýchlo, a preto je nutné okamžite reagovať na prípady nákazy medzi zvieratami. Nakazené alebo ohrozené zvieratá musia byť bez odkladu utratené alebo zlikvidované, čo vedie k okamžitej strate produkcie na niektorých farmách.

Podobnú situáciu sme zažili v roku 2001 v Spojenom kráľovstve, kde rýchle šírenie tejto choroby zasiahlo až 2000 fariem, čo viedlo k strate okolo 6 miliónov zvierat a ekonomickej škode presahujúcej 6,5 miliardy eur. Rýchla reakcia je kľúčová pre minimalizáciu väčších strát, a preto sú teraz stanovené prísne podmienky na zadržanie choroby. Okrem toho môže dočasne dôjsť k pozastaveniu obchodu s farmárskymi produktmi a živými zvieratami v postihnutých oblastiach, čo má za cieľ zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy. Tento krok môže v krátkodobom horizonte spôsobiť ekonomické straty a miestne zvýšiť ceny postihnutých produktov.

Ako na to budú reagovať ceny v supermarketoch?

Ani Slovensko, ani Maďarsko aktuálne nepatria medzi významných producentov v oblastiach, ktoré boli výrazne zasiahnuté nedávnou epidémiou. Slovensko ročne vyprodukuje približne 813-tisíc ton mlieka, čo predstavuje iba 0,56 % z celkovej produkcie Európskej únie, zatiaľ čo Maďarsko s produkciou 1731-tisíc ton mlieka dosahuje podiel 1,19 %. Tieto údaje naznačujú, že krátkodobé dopady na lokálny trh by mohli byť značné avšak na európsky trh to výrazný dopad mať nebude.

Pokiaľ ide o produkciu hovädzieho mäsa, ani tu nie sú tieto krajiny výraznými hráčmi. Na Slovensku sa ročne na mäso zabije približne 24-tisíc kusov dobytka, zatiaľ čo v Maďarsku je to okolo 84-tisíc kusov. V porovnaní s celoeurópskou ročnou produkciou 22,35 milióna kusov dobytka, Slovensko predstavuje len 0,11 % a Maďarsko 0,38 % európskej produkcie, čo opäť poukazuje na ich minimálny podiel.

Obávate sa nárastu cien potravín kvôli epidémii slintačky a krívačky?

Signifikantný vplyv na spotrebiteľské ceny by však mohlo mať rozšírenie tejto choroby do krajín ako Poľsko, ktoré má približne 9 % podiel na európskej produkcii. V takom prípade by sme mohli očakávať výraznejšie ekonomické následky na úrovni spotrebiteľských cien. Aktuálne sa epidémia slintačky a krívačky javí skôr ako lokálny epidemiologický problém. Tento scenár sa podobá situácii v Nemecku na začiatku roka, kde sa podarilo ochorenie rýchlo identifikovať a efektívne zastaviť. V dôsledku týchto opatrení už v súčasnosti v Nemecku neevidujú ďalšie prípady nákazy. Tento príklad poukazuje na dôležitosť rýchlej reakcie a efektívnych opatrení v boji proti šíreniu takýchto chorôb, čo môže výrazne obmedziť ich dopad na lokálne farmárske komunity a ekonomiku.

Keď sa zameriame na súčasné ohrozené farmy, zistíme, že bolo zasiahnutých približne 2771 kusov hovädzieho dobytka. Toto číslo predstavuje len malý podiel v porovnaní s celkovým počtom približne 400-tisíc kusov hovädzieho dobytka na Slovensku. Výraznejšie postihnuté boli dojnice, z celkového počtu približne 110-tisíc kusov na Slovensku bolo na týchto farmách postihnutých 1700 dojníc, čo je 1,55 %. Napriek tomu by dopad na spotrebiteľské ceny mal byť minimálny. Táto situácia nám ukazuje, že i keď epidémia postihuje istý podiel farmárskeho sektora, v širšom kontexte slovenského poľnohospodárstva ide stále len o relatívne malé čísla, čo by malo znamenať iba obmedzené ekonomické následky.

[XTB je obsahovým partnerom webu oPeniazoch.sk]

Viac o téme: ceny potravín , komentár , Marek Nemky , slintačka/krívačka , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy