Zrejme najznámejšie slovenské oblátky smerujú do rúk nového zahraničného vlastníka. Doterajší slovenský majiteľ výrobcu Horaliek a ďalšieho trvanlivého pečiva sa rozhodol firmu predať nadnárodnému potravinárskemu koncernu.
Jeden z posledných tradičných slovenských potravinárskych výrobkov smeruje do zahraničných rúk. Spoločnosť I.D.C. Holding, ktorá je výrobcom Horaliek, Mily, Káveniek či Liny totiž vo štvrtok oznámila, že po vyše troch dekádach od privatizácie prejde do rúk nového majiteľa.
„Začiatkom augusta podpísal súčasný a zároveň jediný majiteľ spoločnosti Pavol Jakubec zmluvu o predaji 100 % akcií svojej firmy s Valeo Foods Group vo vlastníctve globálneho investičného gigantu Bain Capital,“ informovala spoločnosť I.D.C. Holding na svojom webe. Podrobnosti transakcie nezverejnila, potvrdiť ju však budú musieť svojimi rozhodnutiami regulačné orgány. Uzavretie celej transakcie sa očakáva do konca roka 2024.
Ako sa ďalej píše vo vyhlásení, skupina Valeo Foods je jednou z najrýchlejšie rastúcich európskych potravinárskych skupín a jedným z popredných európskych výrobcov a dodávateľov kvalitných sladkostí, snackov a občerstvenia. Portfólio Valeo Foods Group, s tržbami presahujúcimi 1,5 miliardy eur, zahŕňa viac ako 80 značiek, medzi inými Rowse Honey, Kettle, Balconi alebo Jacob’s, ktoré ponúka zákazníkom v 106 krajinách sveta.
Máte radi Horalky?
Prevzatie spoločnosti I.D.C. Holding, vrátane jej tradičných značiek, výrobných kapacít a celej stredoeurópskej distribučnej siete, má spoločnosti Valeo Foods pomôcť vybudovať silnú pozíciu aj na východoeurópskom trhu. „Spoločnosť I.D.C. Holding bude tvoriť základný kameň jej pôsobenia v tomto regióne,“ uvádza spoločnosť.
Horaliek vyrobia 250 miliónov kusov ročne
Slovenský výrobca produkuje sladkosti pod známymi značkami ako Sedita, Figaro, Verbena a ďalšie. Tradičné výrobky ako Horalky, Mila, Kávenky, Lina a iné sú dlhodobo lídrami na trhu oblátok nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Poľsku a Maďarsku. Nájdete ich však v obchodoch takmer na všetkých kontinentoch. Kultové sú najmä máčané oblátky Horalky, ktorých tradícia pretrváva ešte z bývalého režimu. Ročne sa ich vyrobí približne 250 miliónov kusov.
„Po 32 rokoch vývoja IDC Holding z lokálneho, tradičného cukrárenského podniku na významného regionálneho hráča v tejto kategórii, ktorý pôsobí z najlepších výrobných závodov vo svojej triede, je ten správny čas na novú kapitolu vo vývoji tejto spoločnosti,“ uviedol na margo oznámenej dohody majiteľ I.D.C. Holdingu Pavol Jakubec.
Ako doplnil generálny riaditeľ Valeo Foods Group Ronald Kers, dohoda na prevzatí I.D.C. Holdingu pre skupinu znamená transformačnú akvizíciu. „Začlenenie IDC Holding do skupiny Valeo Foods zlepší našu pozíciu v odvetví, podnieti ďalší rast nášho portfólia a medzinárodnej stopy a umožní nám uspokojiť rastúci dopyt spotrebiteľov v tomto segmente,“ dodal.
Rekordné tržby, rekordný zisk
I.D.C. Holding koncentruje svoju výrobu najmä do závodu v Seredi, kde za posledné roky preinvestoval takmer 100 miliónov eur do modernizácie výroby. Ročná produkcia predstavuje 35-tisíc ton výrobkov.
Spoločnosť I.D.C. Holding pritom svojim majiteľom stabilne prináša solídne zisky. V posledných dvoch rokoch dokonca rekordné. Celkové tržby spoločnosti totiž podľa zverejnených údajov vlani prekročili 163 miliónov eur, čo znamenalo medziročný nárast o vyše 20 percent a zďaleka najvyššie tržby v histórii spoločnosti.
Podobne ziskovosť spoločnosti, ktorá nebola v strate nikdy minimálne podľa dostupných údajov do roku 2008, dosiahla v poslednom období rekordnú úroveň. Vôbec najvyšší zisk vo svojej histórii I.D.C. Holding zaznamenal v roku 2022 na úrovni takmer 27 miliónov eur. Vlani zisk spoločnosti klesol na vyše 16 miliónov eur, čo však bol stále druhý najlepší výsledok v histórii firmy.